ISSUE 18
NEWS COLUMN
ISSUE 17
ISSUE 16
ISSUE 15
ISSUE 14
     
     

THESE PAGES ARE FREE OF

JAVA
FRAMES

STORED ON A LINUX SERVER, AND RUNNING SPACEHAWKS' OWN LINUX BASED VOTING AND MESSAGE BOARD CGI.

NO MICROSOFT RELATED PROGRAMS WERE USED TO CREATE THIS SITE.

VOYAGER
IBROWSE
AWEB
 
MSIE
   
     
STRIP
 

SPACEHAWKS WORLDNEWS ISSUE 18
HERETIC II DEMO

A tegnapi nap folyamán közkinccsé lett a Heretic II amigás változatának demója, csöppnyi 41 megás méretben. Természetesen rácsaptunk rögvest, fôként mert AGA támogatás is rebesgetve volt a dokumentációkban - nos, röviden összefoglalva megérte.

Hosszabban elmesélve a kép egy kicsit összetettebb, de haladjunk sorjában. Maga a Heretic II teljesen működôképes, a megszorítást csupán a következôk jelentik: mindösszesen három level található a demóban, ebbôl is egy Tutorial. Azért ne ijedezzünk, nem 5 perc alatt fogjuk végigjátszani ôket, sôt, ha úgy istenigazából mindent meg akarunk találni bennük, az jópár napig el fog tartani. (Ellentétben mondjuk a Quake II jellegével).

Ebbôl következôen jópár fegyver hiányzik a játékból (azért igen szép számban vannak is... ahogy elnéztem, csak néhány igen durva maradt ki a demóból ... vagy ki tudja?)

Nem tartalmazza a demó az animációkat... (hát úristen, jól kiszúrtak velünk azért). Azért ha EZ a demó, akkor milyen lehet a full játék?

v Hozzá kell tennem, azért is érdekelt a Heretic II, mert nem volt hozzá szerencsém PC-n. Valahogy kimaradt az életembôl - elôzetesként rosszabbra számítottam. Sokkal rosszabbra. Alkotói megint felülmúlták önmagukat (vagy a Quake 2 engine korlátait?), ezúttal jóval nagyobb mértékben, mint a Heretic múlta felül a Doom-ot. A különbség olyan mértékűnek tekinthetô, mint a Doom és a Hexen között.

Fussuk át a demó követelményeit röviden, hogy mindenki láthassa, elfut-e a gépén; azaz érdemes-e a letöltéssel veszôdnie.

-603e vagy jobb PowerPC processzor (ezzel a noppc felhasználók kiütve)
-64 Mb memória (nálam egy darab 64 megás modullal futott, valamivel kevesebb is elég kell legyen neki - persze minél több van annál jobb)
-kb. 75 Mb hely valamelyik partíciónkon (plusz a negyvenegy megás archív)
- WarpOS V4 vagy jobb
- AGA vagy grafikus kártya. Erôsen javasolják a grafikus kártyát. Annak ellenére, hogy egyelôre még AGA-m van, egyet kell értsek.
- Warp3D kompatibilis kártya valamint Warp3D V3 a MiniGL render rész használatához.
- AHI 4 vagy jobb.

Ennyi. Aki tehát nem esett ki sem a PPC résznél, sem a 64 Mb ramnál, az most nyeregben érezheti magát: fog ez menni....

Ezért AGA felhasználók kedvéért teszünk is rögtön egy kis kitérôt... Ugyanis náluk nem fog azért olyan egyszerűen menni a dolog, mint azt a dokumentáció állítja... Vacak fél órámba telt, mire rájöttem mit is szeretne szerencsétlen, ami nincsen, de végül a szükséges dolgokat kézzel beállítgatva nemcsak arra vettem rá, hogy elinduljon, hanem, hogy felbontást is tudjak váltani, és ne 640x480xham8-ban rohangásszon... (Aki úgy véli ez nem olyan nagy kunszt, az most ne olvasson tovább, próbálja meg nyugodtan saját kútfôbôl, két óra múlva találkozunk ugyanitt, és akkor elolvashatjuk a megoldást közösen :))

Igazából nem is a Heretic II keseríti meg az életünket (ô futna bármin zokszó nélkül), hanem az AGA részhez használt chunkyppc.library. Elôre szólok, senkit ne tévesszen meg a viszonylag jól hangzó neve, elkövetôje ugyanaz, aki az RTGmaster library nevezetű csodáért is felelôs...

Ergó nem árt ha van tökéletesen installált RTGmaster librarynk, meg a hozzá tartozó dolgok - ha nem tökéletes, az még tovább fogja keseríteni életünket.

A csodaduó egyébként hajlamos a tetszôleges RTGmaster funkció eseténi elfagyásra, esetleg resetre, ilyesmire, bár aki használta már annak ez nem lesz igazi meglepetés. Nálam nagyon egyszerű megkülönböztetni, mikor történik valami jól: ha full szürke lesz a képernyô akkor gáz van...

Namost ugye az élet még mindig nem ilyen egyszerű. Indítsuk el mondjuk ikonról - ekkor nagyon intelligensen megnézi, van-e chunkyppc.library installálva, és ha nincs akkor bemásolja a helyére, elôtte persze megkérdezve minket. Csakhogy ez még kevés. Az elsô fél órában változatos formában sikerült váltogatnom a Couldn´t open window, és az Unsupported video mode hibaüzeneteket, anélkül, hogy egy képkockát láthattam volna a játékból.

A titkok titkai ugyanis a nem létezô környezeti változók (env variables). Némi segítségképpen (továbbra is kihangsúlyozva, hogy ezek a szivatások csupán az AGA felhasználókra vonatkoznak) megadnám azokat, amelyeket jelenleg használok, és amelyekkel most már egész türhetôen működik. (értem ezalatt azt csinálja amit szeretnék) Hozzuk létre elôszöris a SYS:Prefs/Env-Archive alkönyvtáron belül a HereticII-Demo könyvtárat. Ebbe fognak kerülni az alábbi környezeti változók (létrehozásukra kezdôbbeknek a CED-et, haladóbbaknak a SetENV parancsot ajánlom - a setenv viszont alapban a ramba hozza létre ôket, úgyhogy kezdôbbek inkább maradjanak tényleg a CED-nél. A környezeti változók tulajdonképpen szövegfile-ok, amelyeknek van egy nevük, és bennük (jelen esetben) számok.)

Környezeti változó neve - tartalma

ham - 1
modeid - 167940
modeid1 - 692228
modeid2 - 659456
modeid3 - 135168
pubscreen - 1
rtgmaster - 1
wb - 1

A modeid-k ne rettentsenek el senkit, az RTGMaster rá fog kérdezni a felbontásokra - viszont ezt SOSE mentsük el! (vagy utána töröljük a HereticII alkönyvtárából az RTGMaster.prefs-t.) A csodaduó ugyanis nem képes két preferencest tárolni, és míg elmentetlen prefs esetén 320x240 képernyônyitáskor újra meg fogják kérdezni, hogy ugyan milyen képernyômódot szeretnénk, elmentett prefs esetén a 320x240 méretű képet egy 640x480-as képernyôn láthatjuk majd - aminek sebesség szempontjából nem sok értelme van.

Tényleg - ha már a sebességnél tartunk, úgyis mindenki ezt kérdezi legelôször. Egyszóval a HereticII 640x480xham8 esetén (a stílushoz képest) nagyon szép. 320x240-ben szintén relative nagyon ronda. Ellenben ha néhány pillantást vetünk a sebességkülönbségre, mindjárt megértjük minek mi az értelme errefelé.

A HereticII demó ugyanis 640x480xham8 esetén elérheti akár a 4 fps-t is. Ez nem viccelôdve lett mondva, ugyanis ugyanazon a ponton mért 320x240xham8 sebessége 20 fps, azonban ez a tutorial pályán, meglehetôsen egyszerű környezet esetén értendô, a játékban induláskor például mindjárt csak 12. El lehet képzelni a 640x480 felbontás sebességét a játékban... (Tegnap holmnô BVision tulajok panaszkodtak is, hogy 640x480 esetén csak olyan 15 fps a játék - hát sajnálom is ôket nagyon. :)

Ami viszont meglepett a játékban, hogy itt AGA-n az én gépemen mennyire ugyanolyan effekteket láthatunk benne, mint a mai PC-s játékokban. (Jó, azért nem egy Half Life, vagy egy Quake III). De azért ugyanezt elvártam volna a WipeOut2097-tôl is, amelynek nincs AGA verziója, mégis jóval effektszegényebb, mint a Heretic II.

Fôhôsünk mozgása szinte már Lara Croftot megszégyenítôen összetett tud lenni (bár találtam olyan mozgáskombinációt, amit 4 fps esetén egyszerűen nem lehet kihozni - a tutorial például végigjátszhatatlan, pedig a csirkés poén a végén az egyszerűen elképesztô!!!), a textúrák - fôként a sajátunk és az ellenfeleké - pedig Quake 1-hez képest igen komoly elôrelépésen ment keresztül.

A fegyverekhez kapcsolódó, 10 fps felett már tényleg lélegzetelállító effekteket nem ecsetelném, sokkal jobban példázza ôket a kanyon napjának ragyogása, amikor neadjisten belenézünk - az a kanyon az magában megér egy misét! Még a screenshotokat nézegetve is messze kevesebbet vártam a játéktól!

Addig ne is nyilatkozzunk a játék milyenségérôl, amíg a két madárfészek közül a magasabbikról körül nem néztünk... A háttérkép tökéletessége, a fentrôl tényleg tűzô nap már-már zavaróan realisztikus. Az pedig, hogy mindenfelé el lehet mászkálni a térképen, rengeteg mindenre lehet felmászni az furcsamód azt a képzetet ülteti el az ember fejében, hogy egyáltalán nem arra csatangol, amerre a készítôk elképzelték - és ettôl valahogy olyan szabadnak képzeli magát, nem úgy mint a játéknak alapját képezô Quake II.

Az ID igazából sosem tudta kihasználni az általa létrehozott dolgokat igazi mélységéig - ezért is szerencsés valahol, hogy az értéktelen Quake II helyett a Heretic II-t szakajtják nyakunkba.

A játék értéke pedig csupán az elsô két perc negatív sokkja után elkövetkezô fél órás nagyszerű játék megemésztése után derül ki. Hogy mondjuk a Quake I-hez képest mennyi újítás van benne, mik is az igazán szép effektek, arra pedig helyesebb ha mindenki magától jön rá - nem szép senkit megfosztani az igazi felfedezés élményétôl - mert lesz ilyen jópár, még a rövidnek szánt demó folyamán is!!!

Ami az értékelését illeti... Igazából nincs a kategóriájában (amigán) ami hozzá mérhetô lenne, tehát 200%, még annak ellenére is, hogy nem rajongok a Q2 engine-ért, meg nem is egészen az én stílusom: ennek ellenére is megérdemli. Ha pedig fele is igaz annak, amit a Hyperion tervez, akkor ugyan a Heretic II már akkor is számíthatna arra, hogy megveszem, mivel azonban remélhetôleg BVision-om is lesz nemsokára (ugye lesz? ugye? :), a LithTech és a Quake2 engine birtokosa megérdemli, hogy az elkövetkezendô játékaik amolyan támogatásaképpen ne a kalózverziót szerezzem be a játékukból. Ugyanis ezeknek birtokában nagyon rövid idô alatt nagyon sok játék átírása lehetséges, ami igencsak ráférne a meglehetôs játékhiánnyal küszködô platformra.

PS.: A víz a kanyon néhány pontján olyan durvára sikerült, hogy sajnos második helyre szorította nálam az AB3DII-t... Amikor a halakat láttam úszni a medencében, hát az már túl sok volt nekem...

Emeric SH

 

 

 

 
GLOBAL LINKS DOWNLOAD AREA MESSAGE BOARD