SPACEHAWKS'
WORLDNEWS
ISSUE 20
JABBERWOCKY
Amióta az ICQ (I Seek You :)) áttért az új protocolra, az Amigás kliensek képtelenek lettek a felcsatlakozásra. Az STRICQ fejlesztője elkezdte ugyan az elejétől átírni a programját V2 néven, de sajnos Amigája már nem is nagyon volt, úgyhogy Amithlon alatt fejlesztette. Hát, olyan is lett. Csak parancssorból kezelhető, fagyós, hatalmas debugokat a pofánkba nyomó egyáltalán nem egy mezei felhasználónak való cucc. Így az Amigásoknak nem volt egyetlen programuk sem, amivel a PC-t vagy Mac-et használó ismerőseikkel beszélgethettek volna (kivéve ugye az IRC-t). Ez így volt egészen addig, amíg meg nem jelent a JabberWocky. Miről is van szó?
A Jabber egy olyan XML alapú üzenetküldő protocol, ami hasonló ugyan az ICQ, MSN, AIM -hez, de teljesen ingyenes, nyílt forrású, moduláris, bővíthető és platform független. Mindenki futtathat saját Jabber servert otthon. A kliensek megjelentek már Linuxra, Windoz-ra, MacOS-re, Java-ra és immáron Amigára is.
Az IM (Instant Messaging) arra jó, hogy egy másik emberrel beszélgessünk írásban az Internet segítségével. Nincs szükség IRC szerverre, IRC kliensre és nem kell szobákba belépni. Van két gép, azon két kliens és közvetlen kapcsolat létesül közöttük. Továbbá ha be van kapcsolva a kliensünk és másvalaki is bekapcsolja a sajátját, azonnal látjuk hogy ő most épp online van, vagyis beszélgethetünk vele (ha rajta van a listánkon és ő is beszélni akar velünk természetesen).
Ugyan a Jabber nem terjedt el igazán, mert a PC-sek nem tértek át az ICQ-ról Jabberre, talán csak egy pár Linuxos fanatikus ;) Mégis szerencsének tekinthető, hogy megjelent egy Jabber kliens Amigára. Miért is? Mert a Jabber szerverek többsége támogat egy úgynevezett Transportot, ami arra jó, hogy más protocolt használókkal is beszélhessünk. Ha olyan Jabber szerverre regisztrálunk és csatlakozunk be, ahol van ICQ, MSN, Yahoo, AIM, stb. transport, akkor beszélhetünk azokkal az ismerőseinkkel is, akik ezeket a rendszereket használják.
|
Jabberwocky kliens (klikk az eredeti mérethez) |
Úgy vettem észre, hogy sokaknak van problémájuk a JabberWocky-val, vagyis nem jöttek rá, hogy kell elboldogulni a használatával. Doksit olvasni persze senki nem tud, mert az englisül van, pedig minden kiválóan le van írva benne.
Lássuk mi kell ahhoz, hogy Amigán használjuk a Jabber-t és a transportokat. Először is nézzük hol találjuk a szervereket. Látogassuk meg a http://www.jabber.org/user/publicservers.php címet és válasszuk ki a nekünk tetszőt. Én a Jabber.dk-t választottam, ez kiválóan működik és támogatja pl. az ICQ-t is. Ezen az oldalon semmi más teendőnk nincs, mint megjegyezni a szerver címét.
Jöhet a JabberWocky telepítése. Szedjük le a programot a hivatalos honlapjáról: http://jabberwocky.amigaworld.de (a teljes csomagot, majd hozzá a legutóbbi frissítést). A telepítés csak annyiból áll, hogy kitömörítjük az archive-ot és oda tesszük ahová akarjuk. A legutóbbi béta filejaival egyszerűen írjuk felül a régi archive-ban is meglévőket. A dokumentáció szépen leírja, hogy mikre van szüksége a programnak a futáshoz, de a Snoopdos is megmondja, hogy épp mi az, ami hiányzik. Kellenek pl. NList.mcc 19.97+, textinput.mcc, mailtext.mcc 19.8+, Lamp.mcc, Texteditor.mcc 15.9+, OpenURL library, és egy futó TCP/IP stack (Miami, MiamiDX, Genesis)
Ha ezek megvannak, el is kellett hogy induljon a program. Megnyílik a main és az account ablak is. Itt először regisztrálnunk kell a felhasználói nevünket (Jabber ID). Ami úgy néz ki, hogy felhasználónév@jabber.dk (vagy a szerver amit választottunk). Az alatta lévő mezőbe beírjuk a passwordunkat és a Register gombra nyomunk. Ezzel regisztráltuk magunkat a szervernél és már csatlakozhatunk is, ha minden a terv szerint alakult (Connect gombbal kell csatlakozni J).
Ezután nyissuk meg az Agents ablakot. Itt elméletileg látnunk kell a transportokat. Válasszuk ki az ICQ-t és nyomjunk a register gombra.
Ezennel már használhatjuk is az ICQ-t. A Roaster listánkon szerepelnie kell az ICQ szervernek és sárgán kell világítania az előtte található lámpának jelezve ezzel, hogy online van. Következik az ismerőseink hozzáadása a Roasterhez. Sajnos a meglévő ICQ listánkat (ha van) képtelen lehívni a szerverről és a keresés is eléggé hiányos. Viszont az ismerőseink felkeresésére tökéletesen alkalmas a www.icq.com whitepages nevű szolgáltatása, mellyel könnyedén kereshetünk az összes icq felhasználó között a web-en. Ha megvan akit keresünk és leolvassuk az UIN-ján (user identification number), máris hozzáadhatjuk a listánkhoz. Nyissuk meg az add contact ablakot és írjuk be az UIN-t az alábbi formában: 1234567@icq.jabber.dk (vagy icq.xxxx.xx attol függ milyen szerveren vagyunk beregisztrálva).
|
Adjunk neki egy becenevet, ami a Roaster listán fog megjelenni, pl. Peter. A greeting-hez nem feltétlenül kell írni valamit, ez lesz az első üzenet, amit elküld a felhasználó felé, akit felveszünk a listánkra. Fontos lehet még a subscribe ablak, ahol elfogadhatunk illetve elutasíthatunk feliratkozási kérelmeket (authorization).
Érdemes a preferencesbe is ellátogatni és bekapcsolni, hogy az üzenetküldés „Chat" formájában történjen, így mindkét fél irományait egy ablakban mutatja a program, hasonlóan az IRC-s beszélgetésekhez. A másik esetben egy külön ablak szolgál az üzenetünk elküldésére és egy újabb ablak, amibe a kapott üzenet érkezik. Olyankor a Next gombbal lehet a kapott üzenetek között lapozni.
|
File küldéssel még nem próbálkoztam, de szerintem csak a saját Jabber protocol esetében van támogatva, a gateway-eknél kétlem. A loggolás sem teljes a programban, nem menti le magától a beszélgetéseket, de megtehetjük kézzel a beszélgetés ablakában található Save gombbal. A főablakban a másik fül a Roaster mellett a Presence. Itt állíthatjuk be a jelenlegi státuszunkat, vagyis hogy Online vagy Away, stb. Az alatta található mezőben be is írhatjuk, mi legyen a válasz.
Amúgy nehogy azt higgyük, hogy a mi Jabberwockynk egy kezdetleges béta kliens, mert a többi platformon, még Windowson is sok bénább klienst láttam már.
Röviden ennyi lenne az ismertető, remélem sok Amigás nekivág az ICQ-zásnak…
Jabberwocky rulz :)!
neongod
UIN: 102833743
|
|
|