SPACEHAWKS' WORLDNEWS
ISSUE 20


Középkori kalandok egy buszillesztővel

Alig vártam már, hogy végre megérkezzen a csomagom. Jobban izgultam, mint Nyilas Misi, bár talán senki nem ette volna meg a tartalmát. (Elég rágós lehet ugyanis.) Már decemberben megrendeltem a kis aranyost, de nem érkezett meg, csak március elején sikerült átvergődnie a szállítás és az adminisztráció útvesztőjén. Kis híján igaz, hogy annyiba kerül, mint a súlya aranyban, és egyáltalán nem látszik meg rajta mennyire összetett elektronikát is tartalmaz. Mindez nem más, mint a lengyel Elbox cég Mediator PCI nevű buszillesztője.

Alapgép és a busz konverter

Magyarul eddig nem sok információ jelent meg, csak az Amiga Világ egyik számában olvashattunk egy meglehetősen rövid cikkecskét a lengyel fejlesztésről. Az Elbox nevéhez mindeddig egész kellemes hardverek kapcsolódtak, például ők gyártották a hihetetlen csatlakozási felületeket megcsapoló FastATA illesztőt. A Mediator sem rossz, bár a szoftver részbe beletörni látszik a bicskájuk. Na de ne szaladjunk ennyire előre.

Buszillesztő a Zorro buszon

 

Tehát átvettem Sopronban kisebb kalandok során a nekem szánt csomagocskát és kipengettem érte az alacsonynak még csak véletlenül sem mondható árat: 72000 Ft + állami sarc. Aztán uzsgyi vissza a vonathoz! Még az indulás előtt boncolgattuk az igénytelen, nyomás nélküli kartondobozt, nézegettük a 8 oldalas fénymásolt dokumentációt. (Úgy tűnik az Amigás hardverek hármas védjegye ez: borzasztó igénytelen csomagolás, hihetetlenül nyúlfarknyi és fapados dokumentáció, no meg mindezekkel szemben pofátlanul magas ár.) Mindjárt az első vizslató tekintetettel jött az első nagy pofára esés. A kártyát a vásárlás előtt csak képen láttam, akkor még nem tűnt fel, hogy külön tápot kell csatlakoztatni, méghozzá nem is akármilyet, hanem az PC/AT-s tápok alaplapi kettős csatlakozóját (P8/P9 a jelölése). Mondanom sem kell nekem átalakított PC-s tápom van, úgyhogy még véletlenül sincs rajta ilyesforma csatlakozási lehetőség. (Megjegyzem: még eredeti állapotában sem volt!)

A kártya felülről

 

No sebaj, elvégre nem véletlenül dolgozom egy számközpontban, csak találok ott egy tápot, legalább amíg kipróbálom! - sikítottam elhaló hangon Jamnak, aki csendes hümmögéssel vizsgálgatta a dokumentációt. (Közben felfedeztük, hogy a 8 oldalt felölelő 2 lap közül az egyik fordítva lett rátűzve a másikra... Hmhm... Időközben bugfixáltam.) A dokumentáció röviden összefoglalva: dugjunk mindent ahova illik, csavarjuk be a csavarokat, telepítsük a drivert és élvezzük. Mindenzt érdekes stílusban persze. (Például hihetetlenül tetszett az a rész, mikor kihangsúlyozták, hogy ne felejtsünk el egy tartót keríteni a csavaroknak, különben elgurulnak. Mert ezek olyanok ám!) Az is le van írva feketén-fehéren, hogy az illesztő csak egy toronyba szerelt A1200-ban fog működni, de én ezt ekkor még csak egy vállrándítással oldottam meg, "majd csak odabiggyesztem valahogy az asztalra".

A kártya alulról és a távtartó csavar

 

Hazaérve villámgyorsan beszereztem egy tápot meg némi virágot (Nők napjára, mert éppen az volt), majd uzsgyi haza. Elő a szükséges eszközöket, aztán heggesztés! Nos, ekkor jött a második pofára esés: valóban nem vicceltek az Elboxos srácok, egy desktop gépnek még a házának aljában sem fér el, a billentyűzet már egyáltalán nem helyezhető rá. (Ld. a képeket!) Na azért nem véletlenül cipeltem el a tápot, összerakjuk próbának! Hosszas kísérletezgetés után azonban a kártya nem volt hajlandó indulni, -mint később megállapítottam- valamilyen kontakt hiba miatt. Az első gondolatom az volt, hogy az alaplapot külön kell táppal ellátni, de mint egy rövid levélváltásban X-Daemon felvilágosított, erre nincs szükség, az alaplap is a kártyából kapja az összes szükséges feszültséget.

A kártya oldalról: jól látható a műanyag távtartó

 

Idő közben feljelentkeztem az Elbox regisztrációs listájára, ahonnan az új drivereket lehet a kártyához beszerezni. Ehhez mindössze egy megfelelő formátumú emailt kell eljuttatni az Elboxhoz, és ők mindig elküldik majd a legújabb hivatalos meghajtókat. (Valahogy úgy tűnt a válasz levélből, hogy a listára helyezés műveletét a PR-ért felelôs személy minden automatizálást kizárva végez... :)

A kártya az alaplapra csatolva az illesztőn keresztül

 

Némi szünet és idegeskedés után aztán beszereztem egy másik tápot, és egy napfényes szombat reggelen ismét nekifeküdtem, hogy a házából kihámozott alaplapra ráerőszakoljam a kártyát. A műveletet jól előkészítettem, már jó előre felinstalláltam a driver csomagot (borzasztó nehéz ugye, főleg hogy van install script is hozzá), előkészítettem a még karácsonykor ajándékba kapott S3 ViRGE kártyámat, egy tartót a csavaroknak, hogy a dokumentációnak megfelelően járjak el, meg néhány zsebkendőt, hátha megizzadok vagy esetleg sirvafakadok az elfüstölt kártyám és alaplapom romjai felett.

A kártya és az alaplap között kb. 2 cm van, a távtartók emelik meg

Összedugogatva mindent a rendszer beindult! Bármilyen hihetetlen, működött. Az egyetlen szépséghibája a tesztelésnek csak annyi volt, hogy a bővítő szinte teljesen lefedi az alaplapi billentyűzet csatlakozót, így mindössze egy egérrel voltam felvértezve. Persze arról elfeledkeztem, hogy a startupban bent maradtak az AGA gyorsító hack-hegyek, ezért némi küzdés volt egérrel átszerkeszteni a startupot. (Kérjük otthon ne utánozza! :)

Hupsz! A desktop házba tényleg nem fér el a turbókártya...

Már nem volt más hátra csak egy reszet (a reboot paranccsal ugye, mert billentyűzet az még mindig nincs), majd kivárni az első igazi ViRGE képernyőt. És ekkor jött a harmadik, egyben legnagyobb pofáraesés. A ViRGE driver szinte használhatatlanul lassú! Igen, nem viccelek. Bár a tesztek szerint többségében gyorsabb, mint az AGA, ez használat közben egyáltalán nem látszik, sőt!

A kártya tápcsatlakozója: IBM PC/AT alaplapi csatlakozó

Hogy mi okozza a fő problémát? Egyrészt a ViRGE driver csak egy gyors átdolgozása a már úgyis létező CyberVision drivernek, ami CyberGraphics3 alatt fut. Már önmagában ez is elég lenne, hogy ne verje ki a biztosítékot, de hozzá még megfejelték azzal, hogy nem alkalmazza a grafikus kártya hardver blitterét, amire pedig igen nagy szükség lenne! Különösen lassú a másolás és a görgetés (scroll) művelet, pedig ezeket nagyon gyakran alkalmazzák. (A görgetés is a másolásra vezethető vissza, a processzor először kiolvassa az adatokat, majd visszaírja, tehát a buszillesztésen oda és vissza is áthaladnak. Az pedig tény, hogy a Mediator busza nem túl gyors a processzor felé.)

Grafikus kártya a csatlakozóban

Néhány teszteredmény okulásul:

SysSpeed V2.6 - TestResults

(Mint a mosópor reklám: ilyen volt, ilyen lett...) Ahogy azt fentebb írtam: habár a tesztek azt mutatják, hogy a műveletek nagy része gyorsult, ezt egyáltalán nem lehet észrevenni. Különösen igaz ez a jól optimalizált AGA programokra. Hogy valami életszerűbb összehasonlítással éljek: kipróbáltam a Plus/4 emulátoromat (Flamingo). Ugyanazon a processzoron (PowerPC 603e-175Mhz) kevesebb, mint a fele sebességet hozta a ViRGE, mint az agyon optimalizált AGA driver. (Na jó, ebben benne van az is, hogy a CGX videodriverben van egy context-switch képenként, az AGA-s viszont tisztán PPC.)

Jól látszik, hogy a kártyákat semmi nem rögzíti, de viszonylag stabilak

Szeretném hangsúlyozni, hogy az itt leírtak csak a ViRGE kártyára vonatkoznak, más eszközt egyelőre nem volt lehetőségem tesztelni, és azt se felejtsűk el, hogy nem többheti tapasztalattal írom a cikket, csak egy délelőtt és egy egér állt rendelkezésemre. (A mai napig sem tudtam megoldani a ház problémámat, úgyhogy a Mediator vár a sorára a fiókomban.)

A teljes alaplap felülről minden kiegészítővel

 

Mi a Mediator legnagyobb baja? Az Elbox támogatás-politikája. Szemmel láthatóan nem képesek megfelelő meghajtó programokat készíteni, de a fejlesztői csomagot véletlenül sem adják ki a kezük közül. (Illetve emlegttek olyat, hogy a regisztrált fejlesztők majd kaphatnak csomagot, ha aláírják a titoktartási egyezményt, de tudtommal a mai napig sem lehet a csomaghoz jutni.) Csak azt nem értem ebben mi a ráció. Nekik lenne a legjobb, ha minden vicik-vacak kártyához lenne meghajtó, elvégre az üzletüket előre lendítené. A titkolózás pedig szerintem különösebben nem fogja vissza a konkurrenciát, ha a technikákat ki akarják fürkészni. Egy átlagosnak mondható programozónak sem lehet gond, hogy a 3 kB-os pci.library-t visszafejtse.

A komplett kártya, grafikus kártya és alaplap oldalról

Talán változtat a helyzeten a két konkurrencia megjelenése. Egyrészt a BlizzardPPC kártya tulajok örülhetnek a még borsosabb áron megjelenő (megjelent?) G-Rex, másrészt a ZorroIII tulajok vehetik majd birtokba talán már májustól a Prometheus kódnevű kiegészítőt. A Prometheus elég szép jövőnek néz elébe, ha tényleg olyan, amilyennek beharangozták: nem csak alapból egy csomó kártyát támogat, gyorsabb is a Mediatornál, és ráadásul teljesen ingyenes fejlesztői csomag jár hozzá.

Hogy mi lesz ennek a végeredménye? Remélem a vitát az AmigaOne megjelenése fogja lezárni, mi pedig boldogan élvezhetjük a hihetetlen teljesítményt, amit a PowerAmigaOS hoz majd... (Huh! Mi ez itt a kezem alatt? Csak nem a bili?)

 

 

 

Rachy of BiřHazard

 

 

 

 
Copyright 2001 SpaceHawks
GLOBAL LINKS DOWNLOAD AREA MESSAGE BOARD