SPACEHAWKS' WORLDNEWS
ISSUE 20


Hogyan tovább Amiga?

AmigaOne G4-XE alaplap, processzor modullal.

Tesszük fel a kérdést miután végignézzük, amint kedvenc számítógépünk elavul a tömegesen elterjedt PC-k tekintetében. Egyre inkább hátrányba kerülünk a szeretett gépünk használata során, nincsen új vas ami segítene tartani a tempót. Egyetlen próbálkozás volt a Phase5 által gyártott PPC kártyák segítségével, némi 'boost'-ot adni a rendszernek, de sajnos ezeken a kártyákon levő processzorokat erősen hátráltatja az a tény, hogy az architektura elavult, továbbá egyre több ilyen kártya dobja be a törölközőt. :( A kilátások nem túl jók ezen a téren. Nicsen olyan cég a földön, amelyik bevállalna egy teljesen új buszrendszer es custom chip gyártását saját szakállára, ami versenyképes lenne a ma kapható vasakkal. Mit lehet akkor csinálni? Új vas kell, node a Motorola a 680x0 vonalon már nem csinál olyan processzorokat, amelyek fel tudnák venni a versenyt a mai számítógépekben levő Microprocesszorokkal. A mai modern PPC processzorok viszont kiváló teljesítményt nyújtanak sokkal alacsonyabb fogyasztás és hőtermelés mellett, mint az x86 architektura variánsai, tehát nem kérdéses, hogy ez a processzor kiváló alapot biztosít az Amiga új generációjának. Eljött az idő arra, amit az Apple már jópár évvel ezelőtt meglépett: Processzor architektúra váltásra.

Hivatalosan 800Mhz, de 933 Mhz-en érdemes üzemeltetni.

Mindannyian tudjuk, hogy a hőn szeretett AmigaOS-ünk mire képes. Hiába vannak néhol lemaradásai, azért még mindig sok tekintetben jobb a ma beszerezhető rendszereknél. Azt a rugalmasságot és reakcióidőt a legjobb vason babysitt-elő nyitott/zárt forráskódú csodák sem tudják nyújtani. Képzeljük el ezt a szoftvert egy olyan processzororon, ami a 68060-as teljesítményének a többszörösét képes nyújtani. Persze az Amigát nem egyedül az AmigaOS tette híressé, hanem az akkori időben áttörésnek számító hardware megoldások, melyek olyan hang és grafikai képességeket kölcsönöztek a gépnek, melynek a közelébe se jöhetett más gép. A mai PC-n elterjedt modern audio és video hardwarek viszont árban és teljesítményben is kiválóak, hisz rengeteg cég, mint például az ATI arra specializálta magát, hogy az aktuális technológiából a lehető legjobb grafikai teljesítményt csikarja ki. Tehát képzeljük el a mai technológiát ötvözve egy hatékony, rugalmas, felhasználóbarát, logikusan elrendezett AmigaOS-el, amelyet arra terveznek, hogy a legjobbat kihozza ezekből a vasakból és akkor máris megszületett álmainkban a következő generációs Amiga érzés.

A gyári hűtô erôsen egy Geforce hűtôjére hasonlít.

Akkor ennyi bevezető után lássuk miről is hadoválok itt össze-vissza:

Szabványos I/O portok.

Adott egy vas. MAI által készített referencia alaplap, amit az Eyetech nevű cég terít AmigaOne néven. 2 változat kapható belőle: G3 és G4-es processzorral ellátott kivitelben. Ezek tulajdonképpen egy PC alaplapnak olyan változatai, amikben x86 helyett PowerPC processzorok zümmögnek. Sajnos ez elkerülhetetlen volt, viszont annyi előnye megvan, hogy olcsóbb alkatrészekből építhetünk belőlük számítógépet. Köztudott, hogy ezek a lapok NAGYON drágák.

(Legalábbis ha a külvilág szemével nézzük. Amigás viszonylatban pár(?) éve amikor még lehetett vadonatújan kapni, egy BizzardPPC/060+BVision combo bizony kis híján 300000 Ft-ot kóstált, emellett pedig eltörpül még a csúcskategóriás G4 processzoros PPC alaplapok ára is, akármelyik megoldást vesszük is alapul-Emeric SH)

A G4-es processzor. Hátul jól látszódik a tuningolók kedvenc játeka.

Ennek többek közt olyan okai is vannak, hogy nagyon kis mennyiségben gyártják őket és tartalmazzák az AmigaOS4 licenszét. Egy ilyen alaplapon található még 2 db USB port (+2 belső tűkön), 10/100-as integrált hálókártya, AC97-es hangchip, 2 db soros port, egy párhuzamos port, egy PS/2-es egér, egy szintén PS/2-es billentyűzet és egy MIDI/Gameport csatlakozó. Az alaplapon a tűsoron van még infravörös vezérlôhöz csatlakozás, 2db IDE (ATA100-as) csatlakozó, floppy meghajtó csatlakozó. Külön megemlíteném a tuningoló emberkéknek a processzor modulon talalható kis kapcsolókat, amikkel az FSB szorzóit lehet állítgatni.

ATX házba építve.

Az alaplapok BIOS-ai (UBOOT) még fejlesztés alatt vannak, de már használható állapotban. A lapokhoz nemsokára már mellékelik az OS4 beta CD-ket, amiért valójában ma érdemes egy ilyen rendszert megvenni. Aki nem akar kiadni ennyi pénzt, az se keseredjen el! Az AmigaOS4 képes elfutni bármilyen Amigán amiben PPC kártya figyel. Ezzel biztosítva az átmenetet az új vas és a régi vas között. A MicroA1 szintén egy kiváló platform lesz az AmigaOS4 számára, rengeteg power-t sűrítettek össze egy 17x17cm-es boardra, mely olcsóbb is lesz, mint az AmigaOneXE és kis ügyeskedéssel akár egy eredeti A1200-as házba is beleszerelhetô.

Radeon 7500 az AGP portban.

Mi is lesz valójában az AmigaOS4?

Az operációs rendszer komponensei nem emulátorok segítségével, hanem eleve PowerPC-re legyártott kódban futnak, így elérve a lehetô legnagyobb teljesítményt. Ezt úgy kell elképzelni, hogy azon emberkéknél, akiknél a PPC-s kártyák vannak, a 680x0 kihagyásával csak a PPC processzoron fog a rendszerük futni. Tehát ami eddig 68060/50 Mhz-en vagy 68040/25 Mhz-en ment, az most kizárólag a PPC603 vagy PPC604-es processzorukon fog futni. Ezen túl nem csak a sebességkritikus programok fogják használni, hanem a teljes AmigaOS rajta fog rohangálni és nem fogja vissza többet a 680x0 egyik programunkat sem.

MediaToolBox munka közben.

Mik lesznek az újdonságok?

-Az egész rendszer elszakadt a custom chipset-ektôl
-A classaction nevű grafikus kiterjesztést integrálták bele (ami igaz reaction néven már az OS3.9-ben is benne volt, de ezúttal javítottak benne hibákat és már natív PPC-s), azért kap egy natív MUI-t is a kompatibilitás miatt
-Saját TCP-IP stack (Roadshow) -Pár apróbb eyecandy (Antialias-olt fontok/stb...)
-Átdolgozott prefs rendszer
-Picasso96 grafikus rendszer, tetején SNAP driver rendszerrel
-Bôvített nyelvkészletek
-Új (natív) FastFileSystem, ami a rendkívül hosszú fileneveket kezeli
-Natív SFS filerendszer
-USB stack
-PCI library
-Átdolgozott/modernizált library rendszer
-Új 3D rendszer
-Bôvített shell
-Petunia JIT-es 68k emuláció
-AmiDock (Toolmanager klón, sokkal több funkcióval.)

Notepad szerkesztô.

Mi valósult meg eddig és mi nem?

Gyakorlatilag már szinte minden elkészült, ezért inkább már csak azt sorolnám fel mi nem:

Egyik ilyen tenyezô, a Picasso96 natív változata. Sajnos még 68k kódban van és mivel ehhez egy 68k procit kell emulálni alá, igy nem éppen ideális a sebessége. Megjegyzem, hogy a BlizzardPPC 603/200Mhz-es kártyámon BVision-el így is jobban megy, mint az AmigaOS3.9 a 040/25Mhz-es procimon. (Csoda lenne ha nem. :D ) Ha eyecandy-t (színátmenetes ablak fejlécek, élsimított betűk) nem kapcsolunk be rajta, akkor jelentôs a gyorsulás még így emulálva is! A SNAP driver rendszert csak azután tudják beleilleszteni, miután a Picasso96 már natívan fut, tehát jelenleg még nincs benne. A 3D-hez is rajtuk keresztül vezet az út, tehát még abból sincs meg sokminden.

A népszerű IBrowse az alap OS4 design-ban.

A rendszer fut AmigaOne-on és egyéb PPC-s kártyával rendelkezô gépen. Létezik belôle 68k verzió is, de az nem lesz kiadva. Mióta az OS4 már BlizzardPPC kártyás gépeken is működik, azóta meg is lett szakítva a 68k változat frissétése.

Az AmigaOne IDE driver fejlesztése is nagy erôkkel zajlik, és nem kis fejtörést okozott a fejlesztôknek a szabványokat nem követô CD meghajtók lekezelése. (Emlékezhetünk például a Mandrake Linux disztribúció is jól beszívott a szabványra nagy ívben tevô LG meghajtókkal.)

A JIT-es emuláció igaz nagyjából kész van, de az integrálása még nem fejezôdött be. Errôl még annyit érdemes elárulni - annak aki még nem tudná -, hogy Rajnai Álmos (Rachy) személyében egy magyar fejlesztésrôl van szó.

Action néven egy film lejátszó program is felkerül a lemezre, ami Török László (pH03N1x) műve, amihez jelenleg egy külsô codec library elkeszítésén fáradozom.

Az AmigaOS4 magyar nyelvű lokalizációját Dósa Márton (dm) végzi.

Januárban kikerült a Béta-teszterekhez egy telepítô CD. Ez a lemez egy AmigaOne-ba betéve live CD-ként funkcionál, amin egy installer script gondoskodik annak a rendszernek az átmásolásáról a merevlemezre. Persze nem árt elötte a merevlemezen a partíciókat létrehozni. Az MTB (MediaToolBox - a HDToolBox utódja)-ot elindítva egy kellemes felületen mindezt megtehetjük.

Néhány preferences program.

Sokan teszik fel a kérdést: mennyire gyors? Nos, egy AmigaOne rendszeren, amiben egy 933Mhz-es G4-es figyel, Seagate Barracuda merevlemezrôl bekapcsolástól számítva 35 másodperc múlva már a parancsunkra vár az AmigaOS4. Ebbe az idôbe beleszámoltam egy 5 másodperces timeout-ot, ameddig az elején felhasználói közbeavatkozásra vár a rendszer - hátha mást akarunk felboot-olni - és +5 másodperces IDE scannelést, amit az Amigaone IDE meghajtója csinál. Jó esély van arra, hogy ez a második 5 másodperc lecsökken 0-ra, továbbá az elsô 5 másodperces várakozást az UBOOT beállításnál akár 0-ra lehet változtatni. Az Amiga1200-asomon is hamarabb jelentkezik be az OS4, mint az OS3.9.

Talán egy picit még elárulhat a sebességérôl egy Quake1 teszt, ahol jelenleg 800x600-as üzemmódban 38 fps-t ér el a gép szimpla software render segítségével (timedemo demo1). Persze ez egy fejlesztés alatt álló beta OS, ahol a kernelnek egy debug verziója fut, és a grafikus rendszer (p96) is jelenleg emulált, így egyelôre korántsem használja ki maximálisan a hardware képességeit, ehhez meg kell várnunk a végsô verziót.

AmiDock

Az AmiDock a Dockies rendszer segítségével bôvíthetô, dinamikusan frissíthetô elemeket tud megjeleníteni (pl. óra, hálózati forgalom mérô, stb.). Az elemeket drag&drop módszerrel is bepakolhatjuk, rendkívül felgyorsítva a bekonfigurálást. Ez a rész már teljesen kész és natív PPC kódban van.

Fejlesztés?

Az elsô Beta CD-vel kikerül hozzá egy SDK, mely magába foglal két gcc compilert (3.4 es 2.95.3), rendszer header fileokat, soksok dokumentációt, és példaprogramokat.

Mikor lesz már kész?

Erre a fejlesztôk azt szokták válaszolni: "Amikor befejeztük." Persze ezzel a válasszal senki sem elégedett, viszont elejét veszik annak, hogy a beígert dátumok miatt piszkálják ôket.

Fagyások?

Mivel egy beta rendszerrôl van szó, természetesen akadnak. Az esetek nagy részében viszont csak a hibás program/task repül el, és kigyilkolva a rendszer stabil marad. A lefagyásoknál elôjön egy Grim Reaper nevű program, ami nagyon sok segítséget tud nyújtani azon fejlesztôknek, akik éppen programot fejlesztenek. (Feltéve ha a program tartalmazza a megfelelô debug információkat.) Picit hasonlít az MCP noguru opciójához, csak annál sokkal többet nyújt.

Internet

Ma már szinte teljesen alap, hogy egy oprendszer tartalmazzon valamilyen szinten TCP-IP stack-et. Régen mindenki a Miami-t telepítgette 1000L, ami nagyon frankó kis program. Az AmigaOS4-ben egy teljesen újraírt TCP-IP stack kapott szerepet, mely beleilleszkedik a rendszerbe. Úgy kell ezt elképzelni, hogy a stack ezúttal egy nem virtuálisan létrehozott library, hanem tényleg létezô library a libs:-ben, amit a C:-ben elhelyezett parancsok segítségével lehet kontrollálni (addnetinterface, shownetconfig, ping, addroute, stb...), illetve a Prefs-ben elhelyezett Internet prefs programmal beállítani. Tejlesen logikusan van felépítve, doksi nélkül megtaláltam benne mindent. Az interface-ek a DEVS:-ben találhatóak egy könyvtárban, a driverek szintén a DEVS:-ben (mint ahogy azt már régebben is megszokhattuk) egy külön könyvtárban. Akik nehezen igazodnak el az ilyen területen, azok számára létrehoztak egy 'varázsló'-t, ami néhány kérdés megválaszolása után beállít mindent. Tapasztalataim szerint nagyon jól működik vele az AmIRC, AmiTradeCenter, IBrowse2.3. (Vegig bírtam netezni vele egy éjszakát fagyás nélkül, ami sajnos régen az A1200-vel már nem mindig sikerült.)

Kompatibilitás?

Azon programok, amelyek rendesen meg voltak írva és semmilyen hack-et nem tartalmaztak, azok nagyon jó eséllyel működnek az AmigaOS4 68k emulátorán.

Az emuláció szinte teljeskörű kompatibilitást biztosít, gondoltam írok egy röpke listát, hogy mik futnak jelenleg, de nem sok értelmét láttam, mert a lista már nem lenne olyan röpke. ;) Ráadásul félek, hogy kihagyok valamit. Egyre több weblap veszi fel ezt a feladatot, hogy osszeállítja mik futnak és mik nem, szóval ajánlom a google bácsi használatát e téren.

AmIRC es FxPaint.

Összességében milyen?

Szerintem visszajön a régi Amigás érzés. A rendszer azonnal (gy.k.:baromira gyorsan) reagál minden kérésre és tényleg elôjön az amit már megszoktunk: a gép vár miránk és nem pedig fordítva. Szinte minden ugyanúgy működik, ahogy azt megszoktuk a jó öreg AmigaOS-en és hála az AmigaONE-nak, ismét nagy teljesitmennyel büszkelkedhet.

Chip & Cobra (+ egy pici Rachy cenzúra is)...

Nagy köszönet Jan De Groot-nak, hogy a teszt erejéig rendelkezésünkre bocsájtotta az AmigaOne számítógépet! Big thanks goes to Jan De Groot for providing an AmigaOne computer for our test!

(Mi pedig közületileg köszönetet mondunk Chipnek és a magyar OS4 BetaTester csapatnak a cikkért, valamint az abban nyújtott közreműködésért.-Emeric SH)

Chip Kangooroo

 

 

 

 
Copyright 2001 SpaceHawks
GLOBAL LINKS DOWNLOAD AREA MESSAGE BOARD