SPACEHAWKS'
WORLDNEWS
ISSUE 20
PALM M105
Nemrégiben úgy éreztem, hogy az Amigám mellé szükségem lenne egy hordozható számítógépre. Sajnos ilyen Amiga nincs, így más megoldást kellett találnom. Először egy notebookra gondoltam, de az árcédulákat meglátva hamar letettem róla. Valami olcsóbb kellene. Eszembe jutott, hogy vannak a notebooknál kisebb gépek is. Ezek a kézi számítógépek, a PDA-k. Talán ezek ára kedvezőbb. Utána járva valóban megfizethetőbbnek tűntek (bár ezek sem filléres eszközök). De számomra azért nem volt teljesen egyértelmű, hogy ténylegesen használhatók-e valamire? Végül azért kíváncsiságból csak vettem egy ilyen PDA-t. Sikerült viszonylag kedvező áron egy Palm m105-höz jutnom.
A hardver
A gép fekete színű műanyag házban helyezkedik el, amelynek érdekessége, hogy az előlapja cserélhető. Így ízlésünknek megfelelő színűt választhatunk (már ha van rá pénzünk, mert megkérik az árát).
Az m105 méretei: 118x79x18 mm. Tömege: 125 g.
A gép legnagyobb részét a nyomásérzékeny, 4 bites (16 szürke árnyalatú), 160x160 pixel felbontású, zöld színű háttérvilágítással rendelkező kijelző foglalja el.
E fölött található a bekapcsoló gomb. Alatta pedig a négy gyorsindító és a két görgető gomb foglal helyet.
A kijelzőt egy flip védi, amelyen található egy plexi ablak és egy kivágás a felfelé görgető gomb felett. A flip leszerelhető.
A ház felső részének bal oldalán található az IrDA port, míg a jobb oldalán pedig a stylus-t rejtő rés.
A stylus műanyagból készült, ceruzához hasonlító eszköz, amellyel az érintőképernyőt lehet használni.
Az alsó részen pedig a soros bölcső vagy kábel csatlakozója foglal helyet.
A gép hátulján található a Reset gomb furata és az elemtartó fedele.
A készülék 2 db 1,5 V-os AAA (mini ceruza) elemmel működik. Átlagos használat mellett alkaline elemmel kb. 2 hétig használható. Én 700 mAh-ás NiMH akksikat használok, amelyek közel azonos idejű használatot tesznek lehetővé.
A CPU egy 16 MHz-es Motorola Dragonball processzor. (Ha minden igaz, akkor a magja nem más, mint a nagyon szeretett 68k :-).) A memóriája 8 MB.
A gépet működtető PalmOS 3.5.1 ROM-ban van. Így nem frissíthető újabb verziójúra.
A hang keltését egy egyszerű csipogó látja el. (PC beep stílus :-).)
A géphez nekem soros kábelem van, melynek egyik végén a Palmhoz csatlakozó rész van. Ezen található egy HotSync gomb, mellyel a szinkronizálás indítható. A kábel másik végén pedig a 9 pólusú soros csatlakozó helyezkedik el. Így az Amigával való használathoz szükség van egy 9 - 25-ös átalakítóra. (A gépet egyébként soros bölcsővel árulják.)
A szoftver
Az OS ROM-ban van, de hibajavító update-re azért van lehetőség. Sajnos az oprendszer nem multitask, de az alkalmazások többsége úgy van megírva, hogy ott folytathatja az ember a munkát, ahol abbahagyta. Az angol nyelven kívül más nyelveken is használható, de köztük nincs a magyar, és a nyelv kiválasztása csak Hard Reset-tel lehetséges.
A rendszer legérdekesebb része az adatok bevitelére szolgáló Graffiti rendszer. A képernyő alsó része szolgál az adatbevitelre. Itt kell a stylus-sal beírni a karaktereket. A betűket egyesével, egymás után kell beírni. Tehát nem folyóírással. A legtöbb betű írásképe a nagy nyomtatott formájával egyezik meg, de vannak kivételek. Szinte minden olyan funkció megvalósítható vele, mint a hagyományos billentyűzettel. Pl. a menük gyorsbillentyűi. Természetesen van virtuális billentyűzet is, amelyen a - képernyőn megjelenő - gombokat a stylus-sal lehet nyomogatni.
A rendszer rendelkezik egy általános keresővel, amely az összes alkalmazás adataiban keres.
Az OS-en kívül pár alkalmazást is a ROM-ba égettek. Így többek közt van Címjegyzék, Határidőnapló, Számológép, Óra, Teendők listája, Notesz, Jegyzetfűzet stb. Ezek többsége mondjuk már egy jobb mobiltelefonban is megtalálhatók.
De itt lehetőség van egyéb alkalmazások telepítésére is. Jelenleg több mint 11 000 alkalmazás van PalmOS-re. Ezek között számos freeware, shareware. Szinte minden olyan alkalmazás megtalálható rá, mint amilyenek a nagy gépekre. Szövegszerkesztők, táblázatkezelők, adatbázis-kezelők, rajzoló, videolejátszó, e-book olvasó programok. Internetre e-mail, irc, ICQ, WEB és WAP browser, FTP, Telnet. Mobilhoz SMS küldő és op'logo, csengőhang szerkesztő programok. És természetesen rengeteg logikai, ügyességi és egyéb játék.
Egyéni tapasztalatok
A gép külalakja személy szerint tetszik, bár inkább nőiesnek tűnik. A domború gombjai a stylus-sal nem kezelhetők, és néha többször meg kell őket nyomni a működéshez (ez főleg a bekapcsoló gombra igaz). A flip csuklója elég sérülékeny (sajnos ezt másokon kívül én is tapasztaltam, kitört egy darabon). Valamint a flip-en lévő plexi is könnyen karcolódik. És szerintem, nem árt az elemtartó fedelére is vigyázni.
A gép elég könnyű, és az ing vagy a nadrág zsebében is elfér.
Mivel nincs benne mechanikus egység hangtalan a működése, csak a háttérvilágítás zúg egy kicsit. A gép nem melegszik, és a programok is szinte várakozás nélkül indulnak.
A gép sebessége lassú, de mégis gyors :-). Vagyis az Amigához hasonlóan a CPU nem valami gyors, de az alkalmazások futásán ezt nem igazán lehet tapasztalni. Természetesen a számításigényesebb feladatoknál azért érezhető, hogy nem a sebesség ördöge a processzor.
A 8 MB memória elég sok mindenre elég, a gépre írt programok viszonylag kis méretűek.
Az m105 alapvetően rosszul bővíthető, de mégis kapható hozzá billentyűzet, kamera, mp3 lejátszó.
A kijelző képminősége nem a legjobb, de azért a legtöbb esetben jól olvasható. A háttérvilágítás viszont csapnivaló. Ilyenkor ugyanis inverzbe kerül a kijelző. (Valami hack progival ez tán orvosolható.) A kijelző nyomásérzékenysége jó. A kijelzőt egy fólia borítja, ami ugyan az üveggel ellentétben nem törik, de sajna azért karcolódhat. Külföldön kaphatók védőfóliák, de itthon ilyet nem igazán lehet beszerezni. Azért esetleg a Ghaffiti területre érdemes celluxot ragasztani, mert a stylus hegye az intenzív használattal egy idő után kikoptatja.
A gép esetleges sérüléseinek megelőzésére pedig egy védő tok beszerzését ajánlom. Nekem egy olcsó(bb) műbőr tokom van, de a célnak megfelel.
A soros kábelt praktikusnak tartom. Könnyebb hordozni, és a külső modemmel is egyszerűbb használni. A bölcsőbe pedig szinkronizáláshoz csak be kell állítani a gépet. (És USB kábel is vásárolható hozzá.)
A tápellátás megoldására megfontolandó akkuk beszerzése. Nem túl olcsó, de szerintem hosszabb távon már kifizetődő lehet. Egyébként az infra, a háttérvilágítás és a soros port használata fogyaszt sokat.
Mivel az m105-nek nincs háttértárolója, ezt a funkciót egy személyi számítógép látja el. Erről a gépről lehet a kábelen keresztül programokat és adatokat a Palm-ra tölteni, és a Palm-on lévő információkat a gépre menteni. Ezt a műveletet nevezik HotSync-nek.
A Palm Inc. csak a Windows és MacOS-t támogatja a megfelelő HotSync programmal. De Linux, OS/2 és AmigaOS alatt is vannak ilyen programok.
Amigára a legjobb a shareware Spitfire2. Ez támogatja a beépített alkalmazásokat is. Backup-ra, install-ra viszont a freeware PalmGUI is megfelel. (Mindkét program az Aminet-en megtalálható.)
A soros szinkronizáció nem valami gyors, de alapvetően kis mennyiségű adatokat kell mozgatni.
A gép egyébként modemen és IrDA-n keresztül is szinkronizálható, akár egy másik Palm-mal is.
Az OS kinézete kimondottan puritán. Engem egyből az Amiga500-as 1.3-as OS-ének GUI-jára emlékeztetett. Nincs 3D-s kinézet, nincs Start menü :-), legtöbbször feliratos nyomógombokat alkalmaznak, a legtöbb alkalmazásnál van helyzetérzékeny online help. Szóval inkább a célszerűség, és nem a "szépség" dominál. A rendszer eddig elég stabilnak tűnik, de volt már fagyás.
A Graffiti használata kis gyakorlással könnyen elsajátítható. Az ékezetes betűk is viszonylag egyszerűen bevihetők. A betűfelismerése elég korrekt, de én egy kicsit szenvedek vele, mert alapban elég rondán írok. Természetesen a bevitel sebessége lassabb, mint billentyűzet esetén. Hosszabb szöveg bevitelére nem igazán alkalmas. (Mondjuk e cikk nagy részét a Palm-on írtam :-).)
A beépített alkalmazások elég egyszerűek, de használhatók. De ha mégse felelnének meg, akkor lehet helyettük más, azonos funkciójú programokat találni.
Amire kimondottan kíváncsi voltam a géppel kapcsolatban az az Internet használhatósága. Az OS alapban képes Internet kapcsolatra, de a különböző Internetes programokat fel kell tölteni a gépre.
A fő problémám azonban a modemhez való csatlakoztatás volt. A legkézenfekvőbb egy IrDA portos mobil telefon lett volna, de nekem semmilyen mobilom nincs :-). Aztán jött a gondolat, hogy az Amigámhoz használt külső modemhez kellene kötni valahogy. Egy kis kérdezősködés után meg is lett a megoldás. Beszereztem egy soros nullmodem kábelt, meg két darab ún. Gender Changer-t (ez az anya csatlakozóból apát csinál) a kábel két végére. Aztán ezzel a kábellel kötöttem össze a modemet és a Palm soros kábelét. És ezek után már az első próbálkozásra sikerült a Netre felmenni. Be kell vallanom, hogy eddig ezen a gépen sikerült a legegyszerűbben csatlakoznom. Linux alatt jóval többet szenvedtem, de még Amiga alatt is tovább tartott a Miami-t belőni.
PalmOS-re több e-mail program létezik. Ezek közül az Eudora csomagot ajánlom megtekintésre, mert ingyen van, és egy SSL-t ismerő WEB böngészőt is tartalmaz. Sajnos PC kell a telepítéséhez. De érdemes több e-mail klienst kipróbálni. Talán csak a csatolt file-ok kezelése hiányzik igazán (bár lehetséges, hogy létezik ilyet is tudó kliens).
WEB browser-ből is több fellelhető. A már említett EudoraWeb csak szöveges megjelenítésre képes, de pl. a Palmscape és PocketLink a képeket is megmutatják. Ezen programok mérete csak 300-600 kByte! Ehhez képest meglepően jól használhatók. Természetesen inkább az informatíbb, egyszerűbb oldalak, de pl. az Apróneten is jól lehet az Eudora-val keresni.
WAP használatra is van lehetőség, a nagyobb kijelző előnyös.
Én még az IRC-t próbáltam. Ez is használható, bár a stylus-sal történő bevitel nem elég gyors.
Office jellegű programok is készültek Palm-ra. Pl. a QuickOffice és a DocumentsToGo. Mindkettő telepítéséhez PC kell. Alapvetően egy szövegszerkesztőt és táblázatkezelőt tartalmaznak. Ezen alkalmazások természetesen - korlátozásokkal - MS Office kompatibilisek. A QOffice képes grafikon ábrázolásra, míg a DocToGo PowerPoint bemutatók prezentálására. A táblázatkezelők elég jók, az alapvető függvényeket ismerik. A szövegszerkesztők inkább text editorok, de a doksik olvasására megfelelnek, esetleg még hosszabb jegyzetek írására, mert a Memo Pad-ba csak 4kB-os doksi írható.
A nyomtatás is megoldható külön programmal, de ehhez infrás nyomtatót érdemes beszerezni.
Relációs adatbázis-kezelő programok is vannak. Elég könnyen összehozható, pl. egy CD vagy Videó katalógus. Valamint az Internetről letölthetők különböző feltöltött adatbázisok.
Természetesen szótárak is futhatnak a gépen. Sok mobilt támogató program is van. Vagy pl. TV-t infrán keresztül távirányító program, órarend, nyakkendő csomókat bemutató program, rajzoló, videó lejátszó programok stb.
És még számtalan alkalmazást fel lehetne sorolni.
Nem beszéltem még a játékokról. Sakk, kártya, platform, ügyességi, logikai, autós stb. játékok garmadája található rá. Szinte minden A500-asra írt játékhoz hasonló játék fellelhető. (Szerintem ezeken a kézi gépeken újra futhatnának átírás után a régi Amigás klasszikus játékok.) Nekem a kedvenceim: a SimCity, Billiard, VRally, kártyajátékok stb. De amitől úgymond padlót fogtam az a Rayman. Ez egy jó pár éves, PC-n sikeres platformjáték átirata.
Sajnos a 16 szürkeárnyalat sokszor kevés a színvonalas megjelenítéshez. Így azoknak, akik főleg játszani szeretnének, inkább egy színes kijelzőjű gépet ajánlanék.
Összegzés
A végére csak annyit, hogy én már nagyon megszoktam, mindig nálam van, rendszeresen használom. Akinek szüksége van egy mobil számítógépre, amely kicsi, de mégis jól használható, és nincs szüksége egy notebook teljesítményére, azoknak csak ajánlani tudom. Mondjuk nem csak ezt a típust, hisz szerencsére több gyártó különböző modelljei is kaphatók. Így mindenki kiválaszthatja pénztárcájának és az igényeinek megfelelő gépet.
Alex'91 |
|
|