../../THE%20BRITISH%20EMBASSY
../../LANGUAGE%20SELECTOR

 

Az úriemberekhez méltó versengés

Nemrégiben, egész pontosan március 19-én a Phase5 végre bejelentette G3/G4 alapú turbókártyáit, amely majdhogynem váratlan, de mindenképpen komoly fordulatot jelent a két cég között folyó kernelháborúban.

A Phase5 elsô nekifutásban kizárólag A3000/4000 gépekhez, tehát CyberStorm kártyákat tervezett kihozni, abban az esetben, ha megtörténik 1000 kártyára a letéttel egybekötött elôrendelés. Miután ez három nap alatt(!) összejött nekik, valamint a HQ-t tömegek kezdték bombázni a Phase5 beadta a derekát, és immár várhatunk a Blizzard G3/G4 kártyákra is.

A CyberStorm G3/G4 kártyákat a következô tulajdonságokkal bírnak:

Amiga A3000/4000 gépek CPU slotjára fog csatlakozni (tehát érdekelt lehet bennük az is, akinek egy A4000-rel kompatibilis CPU slot van a gépében). A kártyát PowerPC750 vagy PowerPC7400 processzorokkal szerelik, amelyek egy ZIF foglalatban kerülnek elhelyezésre. A PowerPC7400 egyébként az Altivec-es G4-est (tehát a Motorola változatot) takarja... A foglalat lehetővé teszi a későbbiekben az egyszerűen processzorcserével járó upgrade-t.

Az alapverzió egy 400MHz-es PowerPC750 (G3) processzorra épül, 1Mb 200MHz-es backside cache jelentékeny támogatásával. A kártyán 100MHz-es SDRAM-ok foglalnak majd helyet, 582 MB/s körüli átvitelt biztosítva, a kártya két DIMM foglalattal egészen 1GB memóriáig lesz bővíthető. A kártyán helyet foglal majd még egy PCI 2.1 csatlakozó, valamint egy 512Kb-os Flash ROM is, amely NEM fogja a kernelt tartalmazni, csupán egy rövid boot részt, amely lehetővé teszi majd a bebootolást. A kártya már nem fog 68K-s társprocesszort tartalmazni - és a Phase5 nem tervezi sem további hardware, sem software fejlesztését a kártyához, ezeket 3rd party fejlesztőkre bízza. (Meg a PCI busz segítségével számos dolgot már most csatlakoztatni lehet a kártyához.)

A CyberStorm G4 természetesen egy AltiVec G4 processzort fog tartalmazni, az A1200T modellekbe szánt Blizzard verziók pedig annyiban fognak a fentebbiektôl eltérni, hogy nem a SCSI csatoló nem lesz UltraWide, valamint a processzorok nem 400, hanem 300MHz-en kerülnek meghajtásra.

A szoftver részt a Phase5 teljes egészében az Amiga Inc. (magyarul a Haage&Partner, csak ez virágnyelven van megfogalmazva) kezébe adja, ez alatt értve a PPC támogatással rendelkező jövendőbeli Amiga OS-t, valamint 68K emulátorokat. Mindezek mellett természetesen a kártya kiválóan használható lesz olyan operációs rendszerekkel, mint amilyen például a Linux.

Ez az IBM adataira alapozva a CyberStorm G3 esetén native, vagy optimalizált PPC kód esetén mintegy 19.2 SPECint95 integer és 13.1 SPECfp95 fpu teljesítményt fog jelenteni, ami fogalmazhatunk úgy is, hogy egy alapverziótól több mint testápoló.

Mivel a Phase5-nek a komponensek gyakorlatilag rendelkezésére állnak, ezért a fejlesztés az első 1000 megrendelés esetén elkezdődik, és körülbelül 3 hónapot fog igénybevenni, míg elkezdődhet a gyártás, és a gyártás megkezdésétől számított 5. héten várhatók az első szállítások.

Amint azt láthatjuk ebből az egészből, ez azt jelenti, hogy ez a konfiguráció NEM tartalmazza a szoftvert, tehát a tulajdonképpeni kernelt. Ez pedig véleményem szerint nem más, mint egy igen önmegtartóztató, mondhatni úriemberhez méltó lépés a Phase5 részérôl: hiszen lényegében feladja mindazt, amiért eddig küzdött, és a saját maga által gyártott eszközt sem szereli a saját kernelével. Mi több, úgy harangozta be a Phase5 ezeket a kártyákat, mint a következő AmigaOS kártyáit.

Ez pedig azt hiszem példátlan akció a kernelháború eddigi történetében. Amit még kiváncsian várok, hogy lesz-e ehhez mérhetô akció a Haage&Partner részérôl, aki az utóbbi idôben is igen szorgosan igyekezett kiütögetni a Phase5-öt, a gyakorlatilag legaktívabb, és egyébként pedig legpatinásabb Amigás PowerPC kártyagyártót a nyeregbôl - hiszen mivel mással lenne magyarázható az Amiga új irányvonala, amelynek alapját a WarpOS és a Picasso képviseli, amely jóformán tudomást sem vesz arról, hogy a felhasználók többsége PowerUP-ot és CyberGFX-et használ...

Mindez természetesen egy másik szempontból is óriási jelentôségű, sôt, ha lehet mondani sokkal nagyobb horderejű:

Elsôsorban azért, mert az Amiga történetében azt hiszem most elôször fordul elô, hogy nem egy már létezô, hanem még megjelenés elôtt álló AltiVec G4 processzorhoz kezdenek el turbókártyát fejleszteni.

Másodsorban pedig egyrészt azért, mert az AltiVec-es G4 mint említettük még nincs forgalomban, valamint - meglehetôsen vulgáris kifejezéssel élve - ez a processzor teljesítményét tekintve egy "vadállat" - így ez a kártya ha elkészül messze az élvonalba fogja visszaemelni az Amigát, és ezesetben az élvonalon nem pusztán a legjobbakat, hanem a minden tekintetben elsôket értem...

Emeric SH
egy remélhetôleg jövendôbeli
Blizzard G4 tulajdonos

PS: Nos, a válasz azt hiszem nem sokat váratott magára. A Haage&Partner bejelentette, hogy ôk is G3/G4 kártyát fejlesztenek, annyi különbséggel, hogy 512Kb helyett 2Mb flashrom, valamint 1 helyett 2 PCI port lesz a kártyán. Meglehet, nyomdahiba, az eredeti bejelentésben azonban akkor is az szerepel, hogy ez a 2Mb flashrom a 68K emulátornak fog helyet biztosítani. Hát... Szép kis 68K emulátor, annyi szent. Oh igen. Majd´ elfelejtettem: természetesen a kártya mindemellett még olcsó is lesz. Az egész mellôl csak egyvalami maradt le... A konkrétumok. Hogy mikor is szándékoznak kihozni, és hogy legújabb partnerükkel együtt honnan szedik majd a kártya összerakásához szükséges tapasztalatot, gyártási kapacitást meg efféle apróságok. De elôrendelni már lehet.

PS2: Megbeszélések után azt hiszem büszkén jelenthetjük ki, hogy a SpaceHawks csapat (elôdei nyomdokába lépve) önállóan olyan kártya kifejlesztése mellett döntött, amely forradalmi változásokat hoz majd az Amiga történetében. A G5 fantázianevű kártya tartalmaz egy Coldfire 68K processzort (300Mips) egy G4 processzort (RengetegMips), valamint helyet szorítottunk egy PIII-as processzornak is rajta. A kártya tartalmaz még ezek felett 4Gb flashromot, ami a C64 emulátorunkat fogja tartalmazni, ezen felül 8 db Zorro-III, 4 db PCI 2.1, 6 db AGP portot, egy saját fejlesztésű videokártyát, amely Voodoo II kompatibilis, de annál háromszor gyorsabb, egy 300K-s modemet, amely földöntúli sebességű Internet kapcsolatot biztosít, UWSCSI-II csatolót, egy valósidejű videoképdigitalizálót, egy továbbfejlesztett blittert és coppert, valamint Amiga native grafikus chipeket, amelyek a beépített videokártya segítsége nélkül is tudják a 4096x4096x32bit felbontást, amely méretű képet az új blitter másodpercenként 2.5 milliószor tud egyszerűen másolni, emellett biztosítva még 400Millió texels/sec 3D sebességet (a szokásos dolgokkal, hardware fog, antialias, matrix effektek, phong etc.), illetve legvégül a kártyán elhelyezésre kerül egy kis világító Amiga labda is. A kártya elfér és kompatibilis lesz az Amiga 500-assal, kis átalakítás után pedig C64-be is beszerelhetô. Az árát egyébként 20Ft körülre tervezzük, ami tartalmazza az ÁFÁt, 10 év garanciát, és 100.000.000 Millió elôjegyzés esetén (az ár 95%-át letétbe kell helyezni) tartalmaz továbbá számunkra egy Hawaii nyaralást, Egyiptomi kirándulást és még ami az eszünkbe jut. Ha ezek után a letétbe helyezett pénzbôl maradna még valami, terveink szerint majd sajnálkozó sajtcédulákat osztunk szét a hoppon maradt vásárlók között.

 

 

     
MAGYAR ENGLISH MAGYAR ENGLISH