SPACEHAWKS' WORLDNEWS
A ló másik oldalán

 

Mindanyian emlékezhetünk még talán a mindössze három, négy évvel ezelôtti önmagunkra, és az akkori állapotokra. Ugyan még mindig megvolt minden ami kell, és még mindig teljes joggal érezhettük úgy, hogy az élvonalba tartozunk, de lassan már nagyon hiányzott valami: az új hardware.

Akkor a programoldal volt az amely messzemenôen képes volt pótolni az elméletileg súlyos hiányosságot: a programok és szerzôik azonban felülemelkedtek önmagukon, és szinte emberfeletti teljesítményüknek köszönhetôen (amelynek mindenki által köztudottan semmi köze nem volt sem a hivatalos Amiga vonalhoz, sem pedig az utóbbi idôben elsôdleges megmentô szerepébe elôlépô Haage&Partnerhez) az Amiga mint géptípus csendben ugyan, de tovább folytatta a világgal való párhuzamos fejlôdést, mindvégig lépést tartva az igényeinkkel.

Idôközben azonban a helyzet gyökeresen megváltozott, és szépen lassan minden a visszájára fordult. Ma ugyanis már ott tartunk, hogy rendelkezünk a Cyber/Blizzad PowerPC kártyákkal, a Cyber/Blizzard Vision grafikus kártyákkal, bírjuk a G3/G4 kártyák és a hozzájuk csatolható legdurvább grafikus kártyák ígéretét - és most, hogy minden elképzelt és el nem képzelt álmunk megvalósulni látszik lassan épp az kezd el hiányozni ami régen a legerôsebb oldalunk volt.

Ha van is ugyan program, akkor az a kevés tényleg kiváló kivételtôl eltekintve még jobb esetben is a teljesítményét tekintve gyenge minôségű, ha éppen nem kritikán aluli. Az egész Amigás világ ugyanis most tanulja, mit is jelent az a szó... PowerPC.

Ha megnézzük, gyakorlatilag még mindig a PowerPC processzor volt, és maradt a legjobb választás, annak ellenére, hogy végtére is rövidtávon úgy tűnhet, hogy egy coldfire processzorral sokkal jobban járt volna az Amigás társadalom (ugyan még mindig nincs olyan coldfire, ami teljesítményben a jelenlegi PowerPC-k nyomába érne), hiszen a coldfire programozását nem kellene teljesen újratanulnunk, és a régi 68K programjainkat is minimális változtatásokkal használhatnánk tovább... A PowerPC és a Coldfire is erôteljesen RISC, de arcba a Coldfire csaknem 68K-nak mutatja magát, míg a PowerPC meg sem próbálja leplezni, hogy ô bizony RISC...

A Coldfire és a mostani Intel PII-PIII processzorok között meglehetôsen nagy a hasonlóság. Sokan állították, és valószínűleg állítják még most is, hogy az igazi alternatíva az Intel processzor lett volna, mégpedig két okból. Az egyik az, hogy jelenleg az Intel processzorok szoftverellátottsága a legnagyobb. A másik pedig, hogy véleményük szerint ha az AmigaOS, és az Amiga Intel processzorra kerül, akkor esélye lehetne arra, hogy megdöntse a Windows egyeduralmát.

Azonban a két fenti állításnak sajnos egyáltalán nincs realitása. Mindez nagyszerűen látszik a PC jelenleg legsikeresebb alternatív operációs rendszerének, a Linuxnak az esetén. Mert hiába fut ugyanúgy Intel processzoron, a programellátottsága szinte kizárólag önerejére korlátozódik, és még ma is jóval alattamarad legnagyobb vetélytársának - és ugyanígy hiába messze kiválóbb, mégis csak töri a jeget, de még igen messze áll a gyôzelemtôl. Egy az Intel platformtól teljesen idegen operiációs rendszernek pedig a Linuxnál jóval kevesebb esélye lenne ugyanerre...

Azonban a két fenti állításnak sajnos egyáltalán nincs realitása. Mindez nagyszerűen látszik a PC jelenleg legsikeresebb alternatív operációs rendszerének, a Linuxnak az esetén. Mert hiába fut ugyanúgy Intel processzoron, a programellátottsága szinte kizárólag önerejére korlátozódik, és még ma is jóval alattamarad legnagyobb vetélytársának - és ugyanígy hiába messze kiválóbb, mégis csak töri a jeget, de még igen messze áll a gyôzelemtôl. Egy az Intel platformtól teljesen idegen operiációs rendszernek pedig a Linuxnál jóval kevesebb esélye lenne ugyanerre...

Hogy miért tűnik, vagy miért ilyen kevés a PowerPC programok száma, annak okai számosak. Példának okáért vegyük saját magunkat... Hányan írtak közülünk vajon PowerPC programot? És akik írtak is, azok PowerPC programja vajon mennyivel haladja az meg a "Hello világ" színvonalát?

Na pontosan itt keresendô a probléma forrása. Ha az lenne a kérdés, hogy hanyan vannak azok, akik magas színvonalon tudnak 68K programokat írni, tömegével emelgethetné a pracliját...

Nincs mese tehát, lépnünk kell: és nem valakinek, nem a fejlesztôknek, hanem NEKED, aki most ezeket a sorokat olvasod.

Ha van PowerPC kártyád, akkor a következôket teheted: valahonnan szerzel egy gcc-t, egcs-t, vagy StormCPPC, vagy StormPowerASM nevezetű dolgot. Ezekkel az a baj, hogy nehéz beszerezni ôket. A gcc-t azért, mert a Phase5 néhány a kezdetekben megjelent széria után leszedte a PowerUP CD-krôl (sebaj, minden Linux disztribúcióban megtalálható - mondjuk ezzel alapesetben frankó Linux PPC programokat lehet gyártani), a Stormokkal meg azért, mert ha kicsit is legálisan akarjuk csinálni, szembesülnünk kell a disztribúció vérlázítóan magas árával. (Filóztam rajta, hogy van azért ennek pozitív oldala is: mert bár valószínűleg ez az 1000DM-re rúgó fejlesztôi csomag áll a WarpOS mindenáron való eröltetése mögött, mégis ez az is, ami legfôbb gátja az elterjedésének). Mindenesetre javallott elszánni magunkat, és venni a fáradtságot és keresni valakit, akinek van, vagy aki tudja, hol a fenében lehet ilyenekhez hozzájutni. A VBCC-vel és a PASM-mal is lehet PowerPC programokat gyártani, de a lábunk fog leszakadni, mire include-okat találunk hozzá.

Ha nincsen PowerPC-nk, akkor sem kell kétségbeesnünk: megtanulhatunk C-ben programozni, addigis amíg meglesz a kártyánk, és megírhatjuk rutinjaink alapjait.

Az átlag Amigás, már aki hajlandó programozásra adni a fejét tulajdonképpen két dolgot nem tud: miben írja a programját, és legfôképpen hogyan? Miben különbözik egy AmigaOS alá fejlesztett C program egy PowerUP vagy WarpUP alá elkészített hibrid, vagy native PowerPC programtól?

Most még itt vagyunk a ló másik oldalán. Iszonytató hardware fog lassan a hátunk mögött állni, és kevés kivételtôl eltekintve nincs saját programfejlesztés: bátortalanul fejlesztgetjük csupán tovább 68K programjainkat.

Hogy ez ne így legyen, az ellen viszont megpróbálunk majd tenni valamit az elkövetkezô számokban - és hogy ez sikerüljön is, ahhoz nagyon sok mindenre lesz szükségünk, és szükségünk lesz rátok is... Mert PowerPC programokat igenis LEHET írni... Ami pedig hozzá kell, azt megpróbáljuk mindenkinek biztosítani. A lehetôség akkor pedig már adott lesz - a többi rajtatok áll...

Tehát:

IXEmul.library http://www.ph-cip.uni-koeln.de/~jakob/

PPCLib emu, and otherz http://devnull.owl.de/~frank/index_e.html
mSQL server http://altern.org/cfc/msql/
Amiga C Programming INFO http://www.geocities.com/ResearchTriangle/Lab/4099/c.html
Amiga Developer Network http://www.amiga.org/developer/index.shtml
Amiga port authory http://www.rust.net/~mignash/apa.html
Amiga Development Resources http://www.online.u-net.com/adr/
VBCC http://www.toliver.easynet.co.uk/vbcc/
GNU C (GCC) http://src.doc.ic.ac.uk/~aminet/dirs/dev_gcc.html
EGCS ftp://ftp.ninemoons.com/pub/geekgadgets/amiga/

Free Pascal Compiler http://tfdec1.fys.kuleuven.ac.be/~michael/fpc/fpc.html

Article: Emeric SH
URL list: LouiSe Ao