|
Az archiválásnak több módja lehet, ezek közül néznénk meg - a teljesség igénye nélkül - néhányat. Lemezes archiválás Ez tekinthető a legegyszerűbb, és mindenki által elérhető módszernek. A lemezekre a file-ok felvihetők tömörítve vagy anélkül. Egyes device-ok alkalmazásával vagy HD-s floppy meghajtó segítségével lehetséges a lemezek kapacitását növelni is. (Ilyenkor azonban előfordulhat, hogy más gépén nem tudjuk olvasni a lemezeket!) Az ilyen, "kézi" másolásos rendszer nagyon időigényes és nehézkes is. Ennél jobb, ha valamilyen backup programot használunk. Ezek segítségével könnyen archiválhatunk nagyobb állományokat, könyvtárakat, esetleg partíciókat is. A backup programok többsége támogat adattömörítést is. Automatikusan "darabolják" a lemezekre a menteni kívánt állományt, így nem kell azzal foglalkoznunk, hogy ráfér-e a lemezre vagy sem. Többségük saját formátumban kezelik a lemezt, valamint a lemezeken túl streamer-t (szalagos egység) is tudnak használni. Vannak jó shareware backup progik is, valamint az oprendszer is tartalmaz egyet (HDBackup). A legjobb, ha kiválasztunk egyet, ami megfelel az igényeinknek, utána érdemes következetesen ezt az egy programot használni. A lemezes archiválás előnyei:
A lemezes archiválás hátrányai:
ZIP, LS-120 meghajtók alkalmazása Nagyobb kapacitású, cserélhető lemezes meghajtókat is alkalmazhatunk adataink tárolására. Az Iomega ZIP meghajtó megjelenése után hamar népszerű lett a PC-sek, MAC-esek és természetesen az Amigások között is. Sajnos az Amigán való használatát nehezítette, hogy a parallel portos verzió nem igazán működik az Amiga saját párhuzamos portjával (sajnos ez nem igazán a drive, hanem az Amiga "hibája"). Mára már egy hardver interface-szel, és a megfelelő szoftverrel lehetséges az ilyen drive alkalmazása is, de ez igen lassú adatátvitelt biztosít. Tehát sokáig csak a SCSI-csatolóval rendelkezők tudták használni a kis ZIP-et. De amióta kihozták a belső ATAPI-vezérlős meghajtót, már egy alap A1200-hoz is hozzá lehet csatlakoztatni. Ennek használatához jó, ha megvan az IDEFix'97 progi, és jó szolgálatot tehet egy 4IDE adapter is. A drive-hoz sajna semmilyen Amigás szoftvert nem adnak, de a Net-en található egy ZIPTools nevű progi, mely a drive használatát könnyíti, valamint a SCSI-drive-hoz Mount file-ok is. A lemezeire 95 MB adat fér, és a SCSI-csatolós igen gyorsnak is mondható. Archiváláson kívül a wincsit is helyettesítheti, valamint a különböző platformok közötti adatcserére is alkalmas. A belső, ATAPI meghajtó kb. 20 000,- Ft-ba kerül ÁFÁ-val, míg a külső, SCSI meghajtó úgy jó 10 000,- Ft-tal drágább. Akinek van SCSI csatolója, annak a SCSI, vagy a parallel porttal kombinált SCSI külső drive-ot ajánlom, mert ezek egyszerűen használhatók PC-vel (Mac-kel) is. És van már 250 MB-os ZIP is, de ez -ha jól tudom -, akkor külsô SCSI és parallel portos kivitelben kapható (és kicsit borsos az ára is). Az LS-120-as drive ATAPI felületű, lemezeire 120 MB adat fér, és kompatíbilis a régi 3,5" lemezekkel is (igaz, csak a PC-s formátumúkat kezeli). Használatához - az IDE csatolón kívül - szükségünk lehet az IDEFix'97-re (ilyenkor használhatjuk a 4IDE adapter is), vagy a SCSI.device 43.1x-re és a megfelelő Mount file-ra (sajna ebben az esetben a 4IDE adapter nem működik). (A drive-nak van parallel portos, külső változata is, de ez Amigával - tudtommal - nem működik.) A drive sebessége nem igazán nagy, de archiváláshoz, platformok közötti átvitelhez, bizonyos mértékig a wincsi helyettesítésére is megfelelő. Ára kb. 20 000,- FT ÁFÁ-val. Mind a ZIP, mind az LS-120-as drive lemezei használhatók Amigás és PC-s formátumban (CrossDos-sal) is Amigán. A ZIP gyorsabb, és jobban elterjedt, míg az LS-120 nagyobb kapacitású és használni tudja a 3,5"-es DD-s és HD!-s PC-s lemezeket. E két drive-on kívül vannak hasonló kapacitású, más drive-ok is (EZ-135 stb.), de ezek nem annyira elterjedtek. Ezen tárolókra hagyományos lemezeinket is érdemes lehet archiválni DMS formátumban. A lemezekre tömörített (LHA, LZX) file-ok, de futtatható állapotban levő progik is felkerülhetnek. ZIP, LS-120 előnyei:
ZIP, LS-120 hátrányai:
Video Backup System Ez - szinte - egyedi Amigás megoldás (bár PC-n is van ehhez hasonló). Videókazettára lehet ezzel a rendszerrel a HD, esetleg a lemezek tartalmát menteni. Ehhez szükségünk van egy speciális hardverre, ami a gép soros portjára és composit kimenetére kell kapcsolni, majd ezt a "kütyüt" kell a videóval összekötni (a "dobozos" Amigákhoz még egy külön berendezés is kell, ami az RGB jelből előállítja a composit jelet), a megfelelő szoftverre és természetesen egy videomagnóra. A szoftvernek van 68000 változata is, tehát egy A500-sal is használható. A rendszer - bármennyire is hihetetlen - kitűnően működik. Elég olcsó (ha a videomagnó megvan, akkor a hardver és a kábel már úgy 5 000 - 6 000,- Ft-ból kijön), viszonylag nagy kapacitású, és eléggé megbízható. A tároló kapacitás függ a kazetta hosszától, valamint a gép, HD sebességétől is (minél gyorsabb a gép, annál több adatot tud archiválni ugyanarra a kazettára). Sajnos egy gyorsabb gépen felírt kazettát egy lassabbon nehezen, vagy egyáltalán nem lehet olvasni. A másik probléma, hogy igen lassú (a 240 perces kazetta teleírása vagy visszaolvasása 240 percig tart), valamint nehézkes egyes file-ok keresése benne (bár azért ad hozzá a szoftver segítséget). Használatát főleg HD-k biztonsági archiválásához ajánlom, bár lehet lemezeket is rá menteni, de szerintem ez igen macerás. A hasznosságáról csak annyit, hogy egyszer egy félre kattintás után az egész boot partícióm elszállt, de szerencsére a videókazettáról sikerült visszaállítani a rendszert. És így megmentett egy több napos procedúrától (bele is őszültem volna, míg lemezekről előkeresem és felpakolom újra a "csak" kb. 20 megás rendszerem). A VBS előnyei:
A VBS hátrányai:
CD-ROM-os archiválás PC-n már nem is nagyon lehet létezni CD nélkül (, és reméljük, lassan már Amigán sem). Egy nagyon olcsó, és nagy kapacitású háttértár, a CD-R (írható) és a CD-RW (újraírható) lemezek megjelenésével pedig megnyílt az út a "házilag" készített lemezek előtt is. Amigás cuccok archiválására több megoldás is lehetséges, de minden esetben szükségünk van egy CD-író szoftverre. Mielőtt CD írásra adnánk a fejünk mindenképp szerezzünk be egy ilyen progit. (A MakeCD nevezetű program shareware, ami az Amineten megtalálható. A nem regisztrált verzióval is lehetőségünk van írni, csak egy-két dolog korlátozott benne.) Ha már van progink, akkor saját CD-író nélkül is próbálkozhatunk CD-R-t készíteni. Először is be kell szerezni egy 800 MB körüli winyót, amit PC-s formátumúra kell formázni (jó, ha rendelkezünk legalább a CrossDos 6.0-val). Aztán az Amigás wincsire kell gyűjteni az archiválandó progikat (jó, ha itt is van egy kb. 700-800 MB-os szabad partíció). Ha minden megvan, akkor a CD-író szoftverrel egy image file-t kell generálnunk a PC-s winyóra. Az image file-os PC-s HD-t vigyük el egy CD-íróval rendelkező PC-shez. Itt aztán fel lehet írni az image file-t lemezre. Sajna ehhez is jócskán be kell ruházni (két, elég nagy winyóra van szükségünk, valamint egy CD-olvasó sem árt ;-)). Akinek több pénze van, az akár vehet magának egy CD-írót is. A parallel portosok nem jöhetnek az Amigánál számításba, a legjobbak a SCSI csatolósak, ilyenből lehet külső egységet is kapni. Az ATAPI írókkal is lehet próbálkozni (ezek csak belső kivitelben kaphatók). A drive kiválasztásánál nagyon fontos, hogy előbb a CD-író szoftvert szerezzük be, és utána nézzük meg, hogy milyen CD-írókat támogat, és azokból vegyünk egyet. Ha van SCSI-csatolónk, akkor mindenképp SCSI írót vegyünk, mert - Amigán -, ezek mindenképp jobbak. Érdemes olyan eszközt venni, ami tudja a DAO-t (így közvetlenül egy egész CD-t tudunk átmásolni, ez főleg audio CD-k másolásakor hasznos), és érdemes CD-RW lemezek írását is ismerőt kiválasztani. Ha nem csak magunknak akarunk CD-t írni, akkor jó, ha minél gyorsabb az író. A gép hardverének is megfelelőnek kell lennie, hogy biztonsággal írhassunk. Egy gyors CPU (egy '030-as 50 MHz-en már elegendő), Fast Ram (8-16 MB), gyors CD-olvasó, elég nagy kapacitású HD is jó, ha van a gépben. ATAPI íróval is próbálkozhatunk, csak ide kell az IDEFix'97 (vagy esetleg más ATAPI meghajtó device) és egy 4IDE adapter is jó, ha van. Itt előfordulhat, hogy csak 1x sebességgel lehet írni, ha lassú az adatátvitel a gép IDE portján (hiába, az 1200/4000-es csatolója már elég régi, nem igazán Ultra DMA). Sajna az írók ára még igen borsos, 50 000 - 150 000,- Ft körül vannak ÁFÁ-val, és az esetleges nagyobb HD, gyorsabb CD-olvasó megvétele is növelheti az árat. Valamint az Amigás CD-író szoftver árra is hozzá jön még (az írókhoz csak PC-s szoftvereket adnak gyárilag). A CD-R előnyei:
A CD-R hátrányai:
Ezeken az archiválási módokon kívül van még néhány (streamer, DAT, MO stb.), de ezek Amigán nem annyira elterjedtek. Az ismertetett archiválási eljárások mindegyikének vannak előnyei és hátrányai. Nem érdemes egyik mellé sem kizárólagosan odaállni, jól megférnek egymás mellett. Egyik módszer az egyik, a másik pedig a másik esetben hatásos, kifizetődő. A különböző lehetőségek közül mindenki válassza ki a számára a legmegfelelőbb(ek)et. - Alex'91 -
|
|||
(C)
Copyright 1999 SpaceHawks
|