GLOBAL_LINKS
DOWNLOAD_AREA
NEWS_COLUMN
 
   
   
   


THESE PAGES ARE FREE OF

JAVA
JAVASCRIPT
FRAMES

STORED ON A LINUX SERVER, AND RUNNING SPACEHAWKS' OWN LINUX BASED VOTING AND MESSAGE BOARD CGI.

NO MICROSOFT RELATED PROGRAMS WERE USED TO CREATE THIS SITE.

VOYAGER
IBROWSE
AWEB
 
MSIE


 






SPACEHAWKS
WORLDNEWS
ISSUE 17
     
A nagy helyzet

Ha megnézzük, hogy tulajdonképpen mekkora valós jelentôséggel is bír a hivatalos Amiga vonal, arra a következtetésre kell jutnunk, hogy az egész meglehetôsen jelentéktelen. Mégis, az eltelt néhány hónapban talán még jobban is a figyelem középpontjába került, mint kellett volna.

Mit is kell tudnunk a hivatalos Amigáról magáról? A Commodore emlékezetes összeomlása óta számos cég birtokolta már a hivatalos Amiga céget, nevet és logókat, jelenleg éppen a Gateway, korábbi Gateway 2000 tulajdonában található.

Ha megnézzük a hivatalos Amiga (továbbiakban OA) tevékenységét a Commodore összeomlása óta eltelt idôben, akkor a mai napig gyakorlatilag semmit nem tudnak felmutatni. (Hacsak az erôs béta változatban leledzô 3.5 AOS-t nem tekintjük annak.) Ezzel szemben a PR munkában igencsak jeleskednek, csakhogy amíg korábban a termékek mögött nem állt megfelelô PR tevékenység, az utóbbi idôk elképesztô mértékű PR és ami minket illet meglehetôsen erôteljes marketingje mögött nem áll gyakorlatilag semmi eladható. Nem baj, az esély még megvan rá, hogy egyszer a két alapvetô hozzávaló egyszerre lesz az OA kezében, és mondjuk élni is tud vele. Az AmigaMCC esetén nem is voltunk olyan messzire ettôl.

Az AmigaMCC tulajdonképppen nem más, mint egy történet, egy olyan történet, amit sokat fognak még az Amigások, és a kívülállók is elemezgetni, és valószínűleg hosszú idônek kell majd még addig eltelnie, amíg tudomásunkra jut majd a történet a maga teljességében - bár a fôbb körvonalakat már most is sejteni lehet, a következmények pedig nyilvánvalóak... Vagy... Tényleg azok lennének?

Emlékezzünk mivel kezdôdött ez a történet. A Gateway megvásárolta az OA-t, amely tulajdonképpen nem más mindannyiunknak, mint a név képviselôje. Az OA-nak már lassan köze nincs a gépeinkhez, a rajtuk futó programokhoz egyre kevesebb, gyakorlatilag semmi befolyása nincs életünkre - sorsa mégis mindannyiunkat érdekel, és a legfeszültebb figyelemmel vagyunk képesek figyelni történetének minden apró rezdülését - talán mi magunk sem tudjuk miért.

Egyszóval a Gateway (továbbiakban GW) megvette ezt a tulajdonképpen pici és jelentéktelen céget. Ha visszaemlékszünk tulajdonképpen nemhogy megrázó nem volt a hír, azt hiszem kevesen emelték fel akár fejüket a hír hallatán - voltaképpen az új tulajdonos személye teljesen közömbös, hiszen volt annyi már. Emlékezhetünk még az GW idôszak elsô hónapjaira is. Nem történt semmit. A GW-nek tulajdonképpen semmi terve nem volt az Amigával, számomra tulajdonképpen még a mai napig is rejtély, hogy a GW miért vásárolta meg, hiszen profiljától olyan távol esik, eljövendô terveiben sem tartom valószínűnek hogy szerepelt volna, lévén idegen technológia felhasználása a Microsofttal való szembehelyezkedést, az pedig rövidesen a teljes GW bukását jelentette volna, lett légyen akármily erôs is a GW akkor vagy most. Személy szerint még azt az alternatívát tartom legvalószínűbbnek, hogy a GW egy ütôkártyát akart a kezében, amely technológiailag erôs (emlékezzünk, az a nyomorult, lassan fél évtizedes, 68K alapú AOS (az OA-nak jelenleg sincs még semmi köze sem a PPC kernelekhez, processzorokhoz vagy programokhoz)) bizonyos tekintetben számos területen még mindig versenyképes korunk legelterjedtebb operációs rendszereivel szemben, mint a Windows, MacOS, vagy akár a Linux, méghozzá 93 óta gyakorlatilag 0 fejlesztéssel. (A 3.5 OS "fejlesztése" is elképesztô változásokat hozott ugye, jobb Amigások 4-5 freeware patchprogival percek alatt összerakják az új OS-t a 3.1-bôl) Ami viszont nagyon fontos, hogy ennek ellenére rendkívül jelentéktelennek van elkönyvelve, ami azzal jár, hogy a Microsoft nem tekintheti birtoklását ellene irányuló akciónak, valamint ugyanezen jelentéktelenség révén rendkívül olcsón lehetett hozzájutni a teljes OA-hoz.

Minden együtt is volt ahhoz, hogy évtizedekig ne történjen semmi, amíg a GW össze nem szedi annyira a bátorságát, hogy rivalizálni merjen a Microsofttal. Azonban jött egyszer egy ember. Szokott ez így kezdôdni, minden valamirevaló népmesében így szokott lenni. Ezt a mi emberünket úgy hívták, hogy Jim Collas. Nevét jegyezzük meg, mert alig néhány hónapos tevékenységével kitörölhetetlenül beleírta magát az Amiga történetébe, amit pedig már nagyon régóta nem csinált senki.

Nagy a valószínűsége annak, hogy Jim Collast azért küldték az Amiga élére, hogy ugyanazt csinálja mint Petro T. - azaz ücsörögjön szép nyugodtan, lógázza a lábait, és közben ne csináljon semmit - magyarán, hogy vigyázzon az Amigára.

Csakhogy ez a Jim nem ült a hátsóján. És ami még hozzáteendô, ez a Jim Collas emberke nem akármilyen hagyományos kis emberke volt. Szétnézett ugyanis kerek nagy Amiga világban, eljött még Európába is, szétnézett, beszélt, tárgyalt, és mindeközben valami történt vele. A késôbbi történetírás valószínűleg úgy fogja leírni a folyamatot, minthogy Amigássá vált, azonban tény az, hogy igen elkapta a lelkesedés. Sôt mindezeken túl Collas barátunknak voltak igen félelmetes tulajdonságai is. Rendkívül jó kapcsolatokat tudott kiépíteni az emberekkel, és elképesztô mennyiségű levélre volt képes saját kezűleg válaszolni, és minden levele türelmes lelkesedésrôl és elkötelezettségrôl tett tanubizonyságot.

Nem tudni mi adta meg neki a végsô lökést, de tény az, hogy rövidesen olyasmi kezdôdött el az OA-n belül, amilyet hosszú-hosszú évek óta nem látott az Amigás társadalom. Amikor ténylegesen nekifogtak az OS3.5 befejezésének (tudatában saját akkori inkopetenciájuknak ezt külsô céggel csináltatták) azt hiszem a fél Amigás társadalom röhögte félholtra magát a híren. (Azt hiszem mindannyian emlékezhetünk arra a bizonyos 11%-ra...) Azután megjelentek a hirdetések, melyszerint az OA alkalmazottakat keres. Hoppá, mondta ekkor az Amigás társadalom, és néhányan fel is ültek. Lehet, hogy rosszul hallottuk...

Azután egyre jöttek a hírek, jelentek meg a nevek, hogy kik, honnan jöttek, mit csináltak, mivel foglalkoztak eddig, és milyen osztályok vezetésével, milyen felelôs pozícióval lesznek megbízva az OA szervezetén belül.

De hát mit akarnak ezek csinálni? AmigaOS 3.5-öt csak nem, arra már felkértek külsô vállalkozó céget. Mi a fenének kell nekik ennyi ember, hiszen ennyi emberrel akár...

Azután bejelentették az Amiga Operating Environmentet, az AmigaObject-eket, hogy lesz Java, OpenGL, meg minden. Azután hogy mindez QNX alapokon, késôbb egy sok vihart kavart bejelentésben pontosítva Linux alapokra épülve fog megvalósulni... Azt hiszem ez volt az a pont, amikor már mindenki figyelt.

Végezetül pedig bejelentették az AmigaMCC-t, a gépet, amelynek az AOE a tulajdonképpeni operációs rendszere lesz. Azt hiszem az emberek ezt már nem is merték nem elhinni... Túlságosan kezdett összeállni az egész.

Az Amiga külön épületbe költözött, egyre-másra kerültek napvilágra a partnercégek nevei, Corel, ATI, Transmeta és mások, legvégül pedig, mindennek betetôzéseként pedig elérkezett az Amiga Show, ami szomorú módon tartok tôle, hogy a történet tulajdonképpeni csúcspontja volt... Egy rendkívül ígéretes kezdettel, ami gyakorlatilag még a kezdetek kezdetén elbukott valahol ahol nem lett volna szabad elbuknia.

Pedig már elkészült egy modell, egy egészen türhetô kinézetű modell, és azt hiszem az emberek és mi is kezdtünk már megbarátkozni vele, a sajtó egészen a legszélesebb rétegekig ismét foglalkozni kezdett az Amigával, és ennek szele eljutott még Magyarországig is, ahol 93 óta gyakorlatilag hallani nem lehetett az Amigáról... Egyszóval gyönyörű, és a jövô ígéretével terhes napok voltak azok.

Azután egy nap megszakadt mindez. Nem tudjuk miért, nem tudjuk a pontos történetet sem, és tartok tôle egy ideig nem is fogjuk megtudni, így csak találgathatunk. Nem tudjuk, honnan jött a pártállami idôkre emlékeztetô "megálljunk", az utasítások kiadója a névtelenség homályába burkolózik, és kevéssé valószínű, hogy valaha is magyarázatát adná majd tetteinek.

Talán az volt a baj, hogy az Amiga Collas vezetése alatt túlságosan is elszakadni kívánt a GW-tôl, hiszen Collas számtalanszor kérte feletteseit engedjék saját lábára állni az OA-t. Vagy talán az, hogy az Amiga MCC túlságosan nagy visszhangot kapott a sajtóban, így azok is felfigyeltek rá, akiknek nem kellett volna. A Gateway maga mondta el sok más PC forgalmazó céggel egyetemben a Microsoft ellen folyó antitröszt per folyamán, hogy egyszerűen nincs alternatívája a Microsoft operációs rendszereinek és böngészôjének, mert aki bármi módon azokkal rivális, vagy lehetségesen rivalizáló cég termékét választja az kiesik a Microsoft kegyeibôl, és onnantól elveszett.

Mindenesetre gyakorlatilag 24 óra leforgása alatt, mégha az akkor történtek jó részérôl ma sem tudunk sokat, és sok mindent csak napok múltán tudtunk meg, a szóvivôt, sôt, magát az elnököt, Jim Collast is egyelôre ismeretlen indokkal eltávolították mind az OA-tól, mind pedig a GW-tôl, az Amiga MCC-t, a hardware részt, annak finanszírozását, egyáltalán elkészítésének lehetôségét pedig törölték.

Tulajdonképpen semmi nem történt, mégis gyászos nap volt ez az Amiga történetében, nap amelyet még ma is visszhangoz a világsajtó, és amely Magyarországon - csak én hiszem, hogy ez nem természetes? - jóval nagyobb visszhangot váltott ki, mint az MCC akkori bejelentése...

Azonban mint az elmúlt néhány napban világossá vált, a dolgok mégsem állnak olyan elképesztôen rosszul mint állhatnának. Jim Collast ugyan eltávolították, és Tom Schmidt személyében tartok tôle sikerült a végletekig jelentéktelen elnököt helyezniük az OA elnöki székébe, de Collas félbeszakadt műve úgy látszik, tartogat még meglepetéseket eltávolítói számára.

Ez a meglepetés pedig Rick LaFaivre, akinek tulajdonképpeni feladata az AmigaMCC tulajdonképpeni elkészítése lett volna. A Collas eltávolítását követô néma csendben tôle hallhattuk elôször azt a változatot, amely Tom Schmidt legutóbbi Executive Update-jében is felbukkant már: hogy megpróbálják külsô, 3rd party cégekkel elkészíttetni az AmigaMCC-t.

Collas idején ugyanis meghonosodott az Open Letter fogalma, amely tulajdonképpen a mindenkori elnök által az Amigás társadalomhoz intézett nyílt levél, amely mindig az aktuális kérdésekkel foglalkozik.

Tom Schmidt elsô nyílt levele kiváló példája volt az OA-n belül uralkodó állapotoknak. A levélen látható, hogy a magyarázatot követelô erôs külsô nyomás valamelyes enyhítése érdekében született, azonban - ma sem tudjuk még miért - érzôdik rajta az, hogy nem tudja, mely információt szabad, és melyet nem szabad közölnie - és nem utolsósorban érzôdik az, hgoy van amiben semmivel nem tud többet mint mi magunk, és az, hogy van valami amit ô már tud, el is mondhatná, de még nem meri nyíltan bevallani nekünk, sôt, talán maga is fél kimondani...

Ez a valami volt az, hogy az Amiga MCC project nincsen többé. A második Open Letter már jóval ôszintébb, bár még mindig látszik rajta, hogy fél, ôszinteségével talán elront valamit... Azt hiszem azonban ezzel csak helyrehozza azt, hogy elsô levelében nem mert ôszinte lenni hozzánk. Az MCC project nincs többé, de levelében már felmerül Rick LaFaivre ötlete a külsô cégekrôl, amely nem is tűnik akkora újdonságnak, elég ha magára a már csaknem teljesen kész OS3.5-re gondolunk.

Mindenesetre akár megtalálják a gép elkészítéséhez szükséges partnert (reméljük, hogy igen, és reméljük, hogy ennek az ötletnek senki nem tesz keresztbe, és Rick LaFaivre nem fogja hirtelen az utcán találni magát miatta) akár pedig nem, az OA csaknem kizárólag az OE fejlesztésével fog foglalkozni, úgy látszik ez az a keret, amelyen belül még mozgásteret hagytak az OA-nak.

Hogy ez a mozgástér mire lesz elég, mik az új célok - a valódiakra gondolok, mert azok a tulajdonképpeni megjelenésig úgysem derülnek ki ilyen titkolózás mellett, alternatívákból, pletykákból pedig van éppen elég, nem kellene azokat még hivatalos féligazságokkal is szaporítani - azt pedig majd a jövô fogja megmutatni.

Azt hiszem az Amiga MCC és Amiga OE addigis egy olyan gép és operációs rendszer (akarom mondani operációs környezet) marad, amelyek megjelenése alapjaiban rázhatja meg majd az Amigás társadalmat, míg ennek elmaradása nem hiszem hogy bármilyen módon is befolyásolhatná azt, fôképpen, hogy a világsajtó már leírta az Amiga MCC-t. Ha nem is lesz belôlük semmi, nem ezek lennének az utolsók, akiknek születését és halálát végignéztük.

És még ha egyesek már "zombinak" is nevezték a meghalni képtelen Amigát, azt hiszem legkevésbé az OA-nak van, és egyre inkább úgy tűnik legkevésbé lesz köze az Amiga és társadalma létéhez vagy nemlétéhez... Bár azt hiszem eddig ezt csak rajtunk kívül nem tudta senki...

Emeric SH

PS.: A legújabb hírek szerint a GW fogja gyártani a Microsoft legújabb, Intel processzor alapú konzolgépét. Még az sincs kizárva, hogy ez állt a dolgok hátterében.

 

 

 

 

 
(C) Copyright 1999 SpaceHawks

SNEWS16 SNEWS15 SNEWS14