GLOBAL_LINKS
DOWNLOAD_AREA
NEWS_COLUMN
 
   
   
   


THESE PAGES ARE FREE OF

JAVA
JAVASCRIPT
FRAMES

STORED ON A LINUX SERVER, AND RUNNING SPACEHAWKS' OWN LINUX BASED VOTING AND MESSAGE BOARD CGI.

NO MICROSOFT RELATED PROGRAMS WERE USED TO CREATE THIS SITE.

VOYAGER
IBROWSE
AWEB
 
MSIE


 






SPACEHAWKS
WORLDNEWS
ISSUE 17
     
BlitterSpeeder

Emberek! Mindenki, aki normál AGA chipkészlettel, DblPal képernyôkön él, felkészülni: Mankót háromra eldobni! Eeeeegy.... Kettôôôôô.... Háááárom!

Eddig ugye értelmes ember 32 szín felett csak akkor használta a gépét, ha mazochista megfontolásból netalántán valami értelmes dolgot is csinálni akart volna, mint mondjuk böngészôket, esetleg amp skineket, ablakban futtatott UAE-t, meg ilyesmit akart használni.

Hát mondjuk nem véletlenül. Szimpla AGA chipsettel, grafikus kártya nélkül ugyanis a High Res 256 szín is lassú, nemhogy ugyanez DblPal-ban... Ember legyen a talpán, aki azt kivárja. Az alternatíva, amit ilyenkor választani lehet, az a nem volt... Egészen pontosan eddig.

Ugyanis a blitterspeederrel mindössze egy apró szépséghibáért cserébe a sebességet a régen megszokott világba repíthetjük vissza - ami azt jelentheti, hogy az összes többi blitterspeeder, bár használatban maradnak, eredményesség szempontjából mindjárt jelentéktelen mértékűre zsugorodnak: a sebesség egyszerűen olyan mértékűre növekszik, hogy erôsen figyelnünk kell, ha különbséget akarunk felfedezni (a program default beállításait alapul véve) a 640x512x8, és a 640x512x4 felbontású programok között.

Hogy mindez hogyan is lehetséges? Hogyan lehet egy blitter sebességének határait ilyen megdöbbentô távolságba tolni ki? Elvileg sehogyan sem... Amíg meg nem vizsgáljuk egy kicsit közelebbrôl az Amigák felépítését, és hajlandóak nem vagyunk némi engedményre, amely inkább szépséghiba, mintsem komoly hátulütô.

Vegyük röviden számba - miért is válnak lassúvá a blitterműveletek Amigán, default chipkészlet esetén a nagy felbontásokon. Mint tudjuk, az Amigának annak idején egyedülálló felépítése volt: ugyanaz a memória szolgált a programok, az adatok, tehát a processzor kiszolgálására, és ezzel egyidôben a grafikus chipset, az audio, valamint egyéb io-k számára is. Az ötlet egyedülálló, félelmetesen életképes, és nagy teljesítményű lehet (mint annak a Silicon O2 lehetne legjobb példája, amely hasonló alapelvekre épül, és a jelenlegi PC-k még éppen csak kezdik megközelíteni memóriakezelési képességeit - pedig az O2 egy entry level Silicon...). Egyszóval a módszer és ötlet kiváló volt, és a megvalósítása, az, ahogyan az az Amigában történt minden rendszer fölé helyezte, és messze képessé tette minden felmerülô igény csaknem maradéktalan kielégítésére - abban a korban amikor létrehozták. Csakhogy azóta több mint fél évtized telt el, és már régen meghaladtuk azt az idôt, amikor elértük azt a szintet, hogy megfelelôen ki tudtuk már használni képességeit - majd az AGA lassan visszahúzó erôvé vált.

A 120 ns elérésű chip ramon egész egyszerűen túl sokan pofozkodnak az akkori idôk elvárásaihoz mérten túl nagy felbontású és színmélységű mai képernyôkön. Mint azt - már akik valamennyire ismerjük felépítését, és memóriakezelését - tudhatjuk, a blitternek elsôdlegesen nem a processzor a versenytársa. A processzor az összes DMA-val egyidejűleg van versenyhelyzetben, és ezen DMA-knak csupán egyik résztvevô versenyzôje a blitter. Minden második buszciklus - amennyiben igény van rá, nagy felbontásokon pedig igencsak van - a DMA-k tulajdonában van, és mivel nagy színmélységrôl beszélünk, a bplane dma az, amely ilyenkor leginkább a buszra tehénkedik, a blitter már csak a maradék helyre paszírozhatja be műveleteit - az, hogy a képet lássuk, ugyanis elsôdleges fontosságú.

A különbözô blitter művelet patch-ek az eddigigekben már jóformán felszámoltak minden meglevô hiányt, eltűntettek minden felesleges várakozást a blitterműveletekbôl. Éppen ezért egyértelmű, hogy a blitter ezen felül már csak akkor gyorsítható, ennél már csak akkor lehet gyorsabb, ha - nos, igen. Ha csökkentjük a copper/bplane dma egyidejű tevékenységét, méghozzá azzal, hogy kisebbre vesszük az éppen látható képernyô színmélységét.

A BlitterSpeeder pedig éppen ezt teszi - az ezzel elért gyorsulás pedig legkevesebb megdöbbentô. Persze, idôvel biztos hozzászokunk - de addig is, amíg életünk elsô grafkártyáját meg nem vesszük (vagyunk még páran azért, akiknek nincs), addig is élvezzük a sebességnövekedést.

A program használata nem sokkal bonyolultabb, mint akármely egyéb blitter patch esetében. Az archív a következôket tartalmazza:

blitterspeeder - egy script, ami a tulajdonképpeni patch-et elindítja. Helye tulajdonképpen bárhol lehet.
blitterspeeder.doc - a kötelezô dokumentum, ékes angol nyelven.
blitterspeeder.rc - a konfigurációs file neve. Másoljuk az SYS:S alkönyvtárba.
bt - a tulajdonképpeni program.

Amennyiben a programot startupból indítanánk, nem elegendô csupán a "run >nil: blitterspeeder" segítségével tennünk, a blitterspeeder scriptben is át kell írnunk a run parancsot, hogy ne kapjuk meg a szokásos CLI X üzenetet a shell ablakban.

Ami a konfigurációt illeti, az voltaképpen nem áll másból, mint egy szám megadásából a blitterspeeder.rc file-ban. (Ha meg vagyunk elégedve az alapbeállítással, akkor természetesen nem kell módosítanunk rajta.)

A szám 6 számjegybôl áll. Minden elsô azt jelzi, hogy adott felbontások esetén milyen színmélységnél aktiválódjon a blitterspeeder (ez alatt természetesen nem fog működésbe lépni), a második szám pedig azt jelenti, hogy ha a színmélység adott felbontás mellett magasabb az itt megadottnál, akkor ebbe színmélységre vált vissza a blitterművelet idejére a program.

Az elsô számpár az SHRES felbontás, a második a HIRES, a harmadik a LORES felbontáshoz tartozó értékeket tartalmazza. (DblPal esetén az elsô érték a HIRES, a második pedig a LORES, mivel a DblPal nagyobb frekvenciájú megjelenítést jelent, mint az egyszerű Pal)

Ezzel pedig ki is merült minden fontosabb tudnivaló a Blitterspeederrel kapcsolatban, talán csak a deaktiválását kivéve - a Blitterspeeder kikapcsolható a bal gomb és a HELP egyidejű nyomvatartásával.

Végsô összegzésként azt hiszem elmondható, hogy a blitterspeeder az AGA felhasználók számára az utóbbi idôk talán leghasznosabb programja. És ami a fô elônye - napjaink oly sok programjától eltérôen nem igényel sem PowerPC kártyát, sem pedig bivalyerejű processzort - az Amiga custom chipjeire nehezedô nyomás átcsoportosításával teszi gyorsabbá életünket: legalább egy alternatív rendszernek (mint nálam, ahol a bal gombot nyomvatartva immár egy 8 bit mélységű rendszerem is van) mindenképpen kötelezô programja.

Emeric SH

 

 

 
(C) Copyright 1999 SpaceHawks

SNEWS16 SNEWS15 SNEWS14